6.06.2025 r. - 15. rocznica beatyfikacji bł. Ks. Jerzy Popiełuszki

Nasz Orędownik...

15 lat temu ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. Od tamtej pory postać tego męczennika ożywia wiarę polskiego Kościoła. Beatyfikacja tego męczennika komunizmu odbyła się 6 czerwca 2010 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie. Uroczystościom z udziałem tysięcy pielgrzymów i kapłanów z całego kraju przewodniczył delegat Papieża Benedykta XVI, ks. abp Angelo Amato, ówczesny prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 

- Ksiądz Jerzy to postać najbardziej rozpoznawalna w dzisiejszej rzeczywistości Kościoła w Polsce. Jego kult się bardzo szybko rozwija - akcentuje Katarzyna Soborak, świadek życia ks. Jerzego. - Od chwili śmierci jest postrzegany jako postać, która udzielała łask. Ludzie zaczęli się modlić za jego wstawiennictwem od razu po męczeństwie i wypraszali łaski dla siebie, swoich rodzin i Polski. Imię ks. Jerzego zaczęto nadawać ulicom, placom, szkołom i różnym instytucjom. Studenci podjęli tematy prac licencjackich, magisterskich i doktoratów na jego temat. W związku z 40. rocznicą jego męczeńskiej śmierci odbyło się wiele sympozjów, spotkań i wydarzeń modlitewnych - przypomina.

 Znakiem rozwijającego się kultu jest także duże zainteresowanie jego relikwiami. - Prośby o relikwie bł. ks. Jerzego napływają z całego świata, obecnie są już na wszystkich kontynentach. W Polsce znajdują się w 1400 miejscach oraz w 600 poza naszymi granicami. W Gdańsku, Krakowie, Poznaniu istnieją kościoły pod wezwaniem bł. ks. Jerzego. W sumie jest ich dziewięć w Polsce - wymienia Katarzyna Soborak. 

Te wszystkie miejsca kultu to miejsca modlitwy i nieustannego wołania o wsparcie z nieba. I ono przychodzi, o czym świadczą napływające świadectwa o otrzymanych łaskach. Jak wskazuje nasza rozmówczyni, te świadectwa pochodzą nie tylko w Polski, ale także z Wybrzeża Kości Słoniowej, z Anglii, Australii, Francji i innych miejsc. 

- Rozszerzający się kult i otrzymywane łaski świadczą o jednym - o tym, że mordercom ks. Jerzego nie udało się zamknąć mu ust. On mówi dalej. Dociera ze swoim przesłaniem do kolejnych pokoleń, otwiera ich serca na Boga i pomaga w napotykanych trudach - podkreśla Katarzyna Soborak.  

Świadek życia umęczonego przez komunistów kapłana zauważa, że ks. Jerzy pokazał nam, współczesnym, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa. 

- Nie możemy ze strachu przed światem rezygnować z realizacji naszego powołania chrześcijańskiego. Sam dał nam przykład i poniósł tego najwyższą cenę. Służył Panu Bogu i drugiemu człowiekowi, budował jedność w Narodzie, dbał o godność każdego dziecka Bożego. Teraz pomaga nam kontynuować tę misję - apeluje do współczesnych. 

Przykład życia i pozostawione nauczanie bł. ks. Jerzego są ponadczasowe, ponieważ zawierają w sobie prawdy ewangeliczne. 

- Dla mnie osobiście to wielkie błogosławieństwo, że mogłam znać ks. Jerzego, że dziś widzę, jak wiele się dzieje wokół jego osoby i jak oddziałuje na Kościół. To oddziaływanie trzeba poruszać dalej, aby w duchu nauczania ks. Jerzego przezwyciężać podziały wśród Polaków i jednoczyć życie Narodu wokół wartości, które biorą w obronę każdego człowieka i kierują nasz wzrok w stronę Boga, który może pokonać każde zło - dodaje Katarzyna Soborak. 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy SB w nocy z 19 na 20 października 1984 r. 30 października 1984 r. z zalewu przy tamie na Wiśle we Włocławku wyłowiono ciało kapłana. Pogrzeb odbył się 3 listopada 1984 r. Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego rozpoczął się na szczeblu diecezjalnych w 1997 r., a zakończył w Rzymie 19 grudnia 2009 r. papieskim dekretem o męczeństwie. Dziś jako błogosławiony jest orędownikiem nas i naszych polskich spraw przed Bogiem. 

Źródło: K. Gajkowski, Nasz orędownik, w: Nasz Dziennik nr 129/2025 (6.06.2025), s. 12.