Szczecin: pomnik bł. ks. Popiełuszki stanął przy kościele św. Stanisława Kostki

"Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj". Tę zasadę św. Pawła, jakże mocno osadzoną w nauczaniu Chrystusa, uczynił mottem swojego życia i pasterskiej posługi ks. Jerzy Popiełuszko. Dziękuję "Solidarności", że ku jego czci dedykujecie ten pomnik. Niech przypomina on każdemu, że w pierwszym rzędzie mamy kochać Boga, w jego miłości - drugiego człowieka, i z oddaniem służyć naszej ojczyźnie - mówił bp Henryk Wejman podczas uroczystości odsłonięcia pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Statua patrona NSZZ "Solidarność" stanęła przy szczecińskim kościele pw. św. Stanisława Kostki.

Pomnik projektu Marka Karpia powstał dzięki staraniom Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego i finansowemu wsparciu darczyńców. W uroczystości odsłonięcia wziął udział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", a swoje listy przysłali także marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki.

Marszałek Sejmu podziękowała inicjatorom wzniesienia pomnika bł. ks. Popiełuszki za "pielęgnowanie pamięci o niezłomnym kapłanie, który oddał życie za niezależną Polskę". Premier natomiast przypomniał o dziedzictwie patrona "Solidarności". - Dziś, gdy możemy cieszyć się wolnością, przesłanie życia ks. Jerzego jest budulcem polskiej tożsamości. Wciąż pozostaje ważną lekcją o godności, szacunku, odwadze i życiu w Prawdzie - napisał Mateusz Morawiecki.

Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda zwrócił uwagę na bliskie relacje ks. Jerzego i świata pracy. - Ks. Jerzy Popiełuszko stał się przyjacielem robotników z Huty Warszawa po odprawieniu Mszy świętej 31 sierpnia 1980 roku, ale później bardzo szybko stał się przyjacielem i kapelanem całej rzeszy ludzi pracy, bo wiedział jak do nas mówić. Bo zawierzyliśmy mu i do dziś jesteśmy z tego dumni, że Ojciec Święty Franciszek swoim dekretem nadał patronat ks. Jerzego dla NSZZ "Solidarność". To dla nas wielkie wyróżnienie, ale też wielkie zobowiązanie, które swoją codzienną pracą na rzecz członków związku staramy się realizować - powiedział Piotr Duda.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie Piotr Duda i Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. Statuę poświęcił biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman. Uroczystość zakończyła się ceremonią złożenia kwiatów.

Na terenie parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu otwarto z kolei w poniedziałek wystawę „Dekalog księdza Jerzego”. Ekspozycja wpisuje się w obchody 37. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego a zrealizowana została we współpracy IPN Białystok, Fundacji rodziny Popiełuszków „Dobro”, Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Składa się z 22 paneli opisujących najważniejsze wartości, jakimi kierował się w życiu błogosławiony i opowiada jednocześnie jego historię.

Autorzy wystawy: Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) i Paweł Kęska (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) przygotowali ekspozycję w języku polskim i włoskim. Nie chcieli, aby była to kolejna ilustrowana biografia Księdza, lecz opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Wystawa prezentowana była dotychczas prezentowana w Rzymie na papieskim uniwersytecie Urbaniana.

W kościele św. Stanisława Kostki o godz. 18.00 zostanie odprawiona we wtorek rocznicowa z modlitwą o kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki.

Tego samego dnia Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność" wraz z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytutem Pamięci Narodowej poinformuje o szczegółowych założeniach budowy Muzeum Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach na Białostocczyźnie. Nowe miejsce poświęcone ks. Jerzemu powstanie w miejscu, gdzie Kapelan i Patron NSZZ “Solidarność” urodził się i wychował.

W konferencji zapowiadającej powstanie muzeum wezmą udział m.in. członkowie Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko “Dobro” oraz wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Obiekt upamiętniający duchownego powstaje z inicjatywy Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” i po wybudowaniu stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Celem placówki będzie gromadzenie i udostępnianie materiałów związanych z działalnością ks. Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 r. Koncepcję architektoniczną budynku oraz wystawy stałej i wnętrz opracowało biuro Nizio Design International.

W założeniu muzeum ma stanowić przestrzeń modlitwy, budowania wspólnoty i spotkań lokalnej społeczności, a także cel pielgrzymek. Połączenie tradycji architektonicznej z nowoczesnością dokona się poprzez nawiązanie do piękna i prostoty przydrożnych kaplic, wiejskich domów czy lokalnych kościołów Podlasia i Mazowsza Wschodniego – zapowiadają architekci. Do budowy muzeum zaproponowali wykorzystanie występującego lokalnie kruszywa. Sercem muzeum będzie Miejsce Skupienia w formie kapliczki przykrytej dwuspadowym dachem.

Na wystawie stałej zwiedzający zobaczą m.in. rekonstrukcje warszawskiego mieszkania ks. Jerzego, które znajdowało się na plebanii kościoła św. Stanisława Kostki i do dziś zachowało swój oryginalny wystrój. W muzeum przewidziano też przestrzeń dla ekspozycji czasowych, salę audytoryjną, a także bibliotekę z czytelnią i aneksem kawiarnianym.

Inwestycja kosztować ma ok. 15-20 mln zł i będzie współfinansowana z budżetu państwa. Według wstępnych planów Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach ma zostać otwarte w 2024 r.

Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 roku. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 roku uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu „Solidarności” ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie inwigilowany przez SB i MO.

Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

Pogrzeb ks. Jerzego 3 listopada 1984 r. zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 r. grób męczennika odwiedził blisko 23 mln wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

lk, pkes, solidarnosc.org.pl / Warszawa, Szczecin

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 października 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski