Urodziny bł. ks. Popiełuszki

Przedstawiciele rządu i władz samorządowych, NSZZ "Solidarność", kapłani, siostry zakonne i tłumy wiernych z różnych zakątków Polski uczestniczyło w głównych uroczystościach 70. rocznicy urodzin warszawskiego męczennika bł. Jerzego Popiełuszki.

Uroczystości odbyły się w jego rodzinnej miejscowości Okopy. Eucharystii przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita senior archidiecezji białostockiej, a homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Lewandowski z UKSW. - Musimy postawić sobie pytanie: Jak to się stało, że z tej całkowitej klęski skromnego człowieka, oddanego Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi zrodziła się taka wielka, nieodpowiedzialna nienawiść? Nikt nie stanął przy nim, oprócz bp. Kraszewskiego. A więc kolejne pytanie: Jak to się stało, że z tej całkowitej klęski, osamotnienia, odsunięcia zrodziła się w Ludzie Bożym głęboka wiara, że jest to ktoś wyjątkowy, wielki, święty? - pytał kaznodzieja. Podkreślił, że ks. Popiełuszko był kimś głęboko religijnym, kto wyniósł z domu rodzinnego szacunek do Kościoła, biskupa i papieża. I za to został ukamienowany.

- Jak to się stało, że do dziś zbierają się we wszystkich kościołach świata biskupi i kapłani, by oddać cześć i hołd temu świętemu Męczennikowi? A zatem może trzeba się uderzyć w pierś? Ktoś zawinił, ktoś oszukiwał, ktoś kłamał. Do dziś nikt nie powiedział Kościołowi i Ludowi Bożemu: Przepraszam za Jurka Popiełuszkę - mówił z przejęciem ks. prof. Lewandowski.

Ziemia suchowolska szczyci się, że tu właśnie się urodził, wychowywał, chodził do szkoły i zdobył się na trud odważnego głoszenia Ewangelii. Przypomniał o tym na zakończenie Eucharystii abp Ozorowski. Wspomniał także zmarłych rodziców bł. ks. Jerzego - Mariannę i Władysława Popiełuszków. - Pamiętamy chodzącego z pokorą ojca i matkę tak dzielną, która po śmierci syna nie załamała się, ale dalej promowała jego hasło. Tę prostą, zwykłą, ale jakże urokliwą kobietę, której policzki były jakby skórką chleba, a chusta, którą zawsze nosiła na sobie niczym kosz kwiatów, które rosną tu na polach i łąkach - mówił Arcybiskup.

Po Mszy odbył się koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Dla zwiedzających otwarty był też dom rodzinny bł. ks. Jerzego.

za: Łukasz Krzysztofka, Urodziny bł. ks. Popiełuszki, w: Niedziela Warszawska z 17.09.2017, s. III.