Modlitwa o kanonizację - 19.10.2016 r.

Dziś, 19 października, przypada 32. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Modlimy się o rychłą kanonizację kapłana męczennika.

Ta intencja towarzyszyć będzie głównej uroczystości w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie na Żoliborzu. Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczyć będzie ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Przed Eucharystią czuwanie modlitewne przy wystawionych relikwiach bł. ks. Jerzego poprowadzą: młodzież, przedstawiciele "Solidarności", ludzie pracy. Po Mszy św. litanią do błogosławionego kapłana męczennika uczczone zostaną jego relikwie. A przy grobie ks. Popiełuszki z udziałem pocztów sztandarowych zostaną złożone kwiaty i wieńce.

- Zapraszamy bardzo serdecznie na uroczystości do sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, czyli do parafii św. Stanisława Kostki, gdzie będziemy się modlić o rychłą kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki. I przez jego wstawiennictwo będziemy się też modlić za naszą Ojczyznę - podkreśla ks. kanonik Michał Kotowski, wikariusz parafii św. Stanisława Kostki. - Błogosławiony ks. Jerzy sam modlił się za Ojczyznę, odprawiał w jej intencji i za tych, którzy dla niej cierpią, Msze św. My to kontynuujemy i w tym miejscu, z warszawskiego Żoliborza, w szczególny sposób płynie modlitwa do Boga za naszą Ojczyznę - dodaje ks. Kotowski.

Obchody 32. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności" odbywają się w miejscach związanych z jego męczeńską śmiercią. Trasa ostatniej drogi ks. Jerzego wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka.

W Bydgoszczy obchody rocznicowe w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników zostały zainaugurowane już 9 października. Dzisiaj o godz. 17.30 odbędzie się tam procesja różańcowa, a po niej wierni uczestniczyć będą we Mszy św. w intencji kanonizacji błogosławionego. W najbliższą niedzielę natomiast wystartuje stąd III Pielgrzymka Rowerowa. Wierni zgromadzą się na Mszy św. pod przewodnictwem ks. bp. Jana Tyrawy, ordynariusza diecezji bydgoskiej.

W Górsku, gdzie ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony, uroczystości upamiętniające męczeńską śmierć bł. ks. Jerzego odbyły się 16 i 17 października. W tamtejszym Centrum Edukacji Młodzieży została otwarta i poświęcona sala dydaktyczna im. Marianny Popiełuszko. 

- W Górsku padły jego pierwsze krople krwi. Dlatego ta ziemia jest naznaczona i powinna pokazywać, że zło trzeba dobrem zwyciężać - podkreśla ks. Paweł Nowogórski, dyrektor Centrum w Górsku. W wypowiedzi dla Telewizji Trwam, mówiąc o nowo otwartej sali dedykowanej mamie bł. ks. Jerzego, zwraca uwagę, że przypomina ona jej dom z obrazami Matki Bożej.

Uroczystości przy włocławskiej tamie oraz w sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku celebrowane były wczoraj. Tu również modlono się w intencji szybkiego włączenia bł. ks. Jerzego do grona świętych.

Proces kanonizacyjny ks. Jerzego Popiełuszki jest w fazie decydującej. We wrześniu ubiegłego roku zakończył się etap diecezjalny w sprawie domniemanego cudu otrzymanego za wstawiennictwem błogosławionego kapłana. Od zeszłego roku dokumentacja tego procesu jest badana przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. Stwierdzenie autentyczności cudu otrzymanego za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego jest konieczne do jego kanonizacji.

za: Małgorzata Bochenek, Modlitwa o kanonizację, w: "Nasz Dziennik" nr 245/2016, 19.10.2016 r.