Niestrudzony świadek Prawdy

Msze św., otwarcie Centrum Edukacji Młodzieży, koncerty i recitale – złożą się na obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pamięć heroicznego duszpasterza ludzi pracy zostanie uczczona w całej Polsce, jednak najważniejsze obchody planowane są w Warszawie, Bydgoszczy, Włocławku, Górsku – miejscach związanych z jego życiem i tragiczną śmiercią – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Dzisiaj nastąpi otwarcie Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Jutro we Włocławku przy tamie, gdzie oprawcy wrzucili ciało zamordowanego kapłana, odbędzie się o godz. 14.00 modlitwa i procesja z relikwiami męczennika.

Tego samego dnia w kościele akademickim pw. Świętego Ducha w Toruniu nastąpi premiera „Modlitwy Matki” – kantaty w wykonaniu chóru i zespołu instrumentalnego pod kierunkiem Grzegorza Daronia.

W niedzielę Msze św. w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego odprawiane będą w całym kraju. W ostrołęckim klasztorze odprawi ją o godz. 16.00 biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski. W Toruniu Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP o godz. 12.00 przewodniczyć będzie biskup toruński Andrzej Suski.

W Poznaniu uroczystości odbędą się w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu (ul. Głogowska 97). Będzie to okazja do wspólnej modlitwy w miejscu, gdzie od 30 lat nieprzerwanie wierni wspominają kapłana, kapelana, a dziś patrona NSZZ „Solidarność”, i gdzie 19. dnia każdego miesiąca odprawiane są Msze św. za Ojczyznę. Mszy św. o godz. 18.00 (poprzedzonej modlitwą różańcową z bł. ks. Jerzym w intencji Ojczyzny) przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Po Eucharystii modlitwa przy pomniku bł. ks. Jerzego.

Również w kościołach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (m.in. w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu i Pile) odprawione zostaną Msze św. z okolicznościowymi homiliami, odbędą się specjalne nabożeństwa oraz wniesienie relikwii bł. ks. Jerzego. Będą miały też miejsce spotkania patriotyczne i konferencje poświęcone błogosławionemu. Tym, którzy ze względu na młody wiek nie pamiętają wielkiego Polaka, przybliżą jego postać projekcje i dyskusje na temat filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

Główne uroczystości obchodów rozpoczną się w niedzielę, dokładnie w 30. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki, w sanktuarium na warszawskim Żoliborzu. O godz. 17.00 uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski.

Po Mszy św. odbędzie się program artystyczny z udziałem artystów warszawskich. Wystąpią: Anna Seniuk, Danuta Szaflarska, Justyna Kowalska, Piotr Bajor, Radosław Pazura oraz Jadwiga Rappe – śpiew i Andrzej Nanowski – organy. Towarzyszyć im będzie chór Vocem Tuam. Obchody zakończą się złożeniem wieńców i modlitwą przy grobie męczennika.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z „Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej.

Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, a także atakowany przez państwowe media, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po brutalnym pobiciu oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano czterech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.

Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych i turystów z całego świata. W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny kapłana. Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na placu Piłsudskiego w Warszawie, w obecności ok. 150 tys. wiernych.

20 września br. w Thiais pod Paryżem rozpoczęło się dochodzenie w sprawie domniemanego uzdrowienia za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jeśli Stolica Apostolska uzna jego nadprzyrodzony charakter, niewytłumaczalny naukowo i trwały skutek, to otwarta zostanie droga do kanonizacji patrona „Solidarności”.

W: Nasz Dziennik, 17 października 2014 r.