Uratowany przez Księdza Jerzego

W Thiais pod Paryżem uroczyście otwarto wczoraj proces kanonizacyjny bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

To podniosłe wydarzenie rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem ks. prof. Józefa Grzywaczewskiego. Wzięli w niej udział liczni duchowni na czele z postulatorem procesu ks. prałatem Tomaszem Kaczmarkiem, notariuszem w procesie ks. prof. Józefem Naumowiczem i rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. infułatem Stanisławem Jeżem.

Wśród obecnych, poza cudownie uzdrowionym z raka za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki François Audelanem i jego małżonką Chantal, był również bratanek kapelana „Solidarności” Marek Popiełuszko, który na uroczystości przyleciał ze Stanów Zjednoczonych.

W homilii ks. prof. Józef Naumowicz przywołał w skrócie życiorys księdza Jerzego Popiełuszki, kładąc akcent na jego wyjątkową charyzmę przyciągania do siebie ludzi.

– Ksiądz Jerzy Popiełuszko to męczennik za wiarę. Ewangelia, którą usłyszeliśmy, mówi wyraźnie: męczennik to jest świadek Chrystusa, ten, który jest wierny Chrystusowi do końca, aż do oddania życia za wiarę. On kocha tak jak Chrystus, a jednocześnie jest prześladowany i znienawidzony jak Chrystus – mówił ks. Naumowicz. Notariusz w procesie kanonizacyjnym Księdza Jerzego dodał, że dewizą męczennika komunizmu było zwyciężanie zła dobrem.

– Polacy są bardzo szczęśliwi, że w ostatnich latach wydarzył się cud we Francji po beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, a niedawno drugi za przyczyną księdza Jerzego Popiełuszki. Muszą trwać jeszcze prace, które mają potwierdzić autentyczność tego cudu, byśmy mogli dojść do dnia kanonizacji, rozprzestrzeniając Jego posłanie wiary, przebaczenia, wolności od nienawiści, wrażliwości i otwartości na innych, bo to był sekret jego charyzmatu – podkreślił ksiądz profesor.

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste zaprzysiężenie wszystkich członków trybunału, który zbada prawdziwość cudu. – Oddajemy Duchowi Świętemu tę komisję śledztwa, która rozpatrzy w imieniu Kościoła uzdrowienie naszego brata przez pośrednictwo ks. Jerzego Popiełuszki. Trzeba je oddać pod osąd Kościoła. Kongregacja Świętych pozwoli Papieżowi Franciszkowi rozpatrzyć, czy to uzdrowienie, które jest łaską Boga, dokonało się przez przyczynę księdza Jerzego Popiełuszki – powiedział ks. bp Michel Santier.

Była to pierwsza i jedyna otwarta sesja publiczna, teraz zaczną się zamknięte przesłuchania świadków i będą zbierane dowody religijne i medyczne, które ostatecznie mają potwierdzić, że uzdrowienie François Audelana dokonało się w sposób nadprzyrodzony. Na zakończenie sobotnich uroczystości François i jego żona Chantal podziękowali wszystkim zebranym za przybycie i modlitwę. – Przeżyłem łaskę osamotnienia w moim cierpieniu, a potem otrzymałem łaskę uzdrowienia poprzez przeszczep szpiku kostnego. Dziękuję za tych wszystkich, którzy do mnie przychodzili i za łaskę codziennej Eucharystii – powiedział wzruszony François Audelan. 

Piotr Czartoryski-Sziler, Thiais

W: Nasz Dziennik, niedziela 21 września 2014 r.