Bp Janocha: czy dziś, w wolnej Polsce, jesteśmy wolni od nienawiści?

Bp Michał Janocha przewodniczył w archikatedrze warszawskiej Mszy Świętej w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Po niej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarta została wystawa „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”

Mszę Świętą w intencji kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki koncelebrował wraz z bp. Michałem Janochą m.in. ks. Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie.

„Co by nam dziś powiedział ks. Jerzy?”

Homilię stanowił tekst, który bp Janocha napisał do katalogu wystawy „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. – Co byś nam dziś powiedział, księże Jerzy, po 40 latach? – pytał biskup wskazując na wartości, o które walczył ks. Popiełuszko a które w wolnej Polsce wydają się może jeszcze mniej cenione niż w czasach komunistycznej opresji. Historia nauczyła nas walczyć orężem o wolność zewnętrzną. I tę potrafiliśmy wywalczyć. Ale czy nauczyliśmy się wrażliwości na wolność wewnętrzną, do której wyzwala nas Chrystus? Czy dziś w wolnej Polsce jesteśmy wolni od nienawiści, od uzależnień widzialnych i niewidzialnych? Czy jesteśmy wewnętrznie wolni? – pytał biskup.

Podkreślił, że ks. Popiełuszko mówił o godności ludzkiej rodziny, a dziś w wolnej Polsce rozpada się co drugie małżeństwo; przypominał o prawu do życia dla nienarodzonych, dziś aborcja lansowana jest jako postęp. Mówił o świętowaniu Dnia Pańskiego, o prawie do krzyża w przestrzeni publicznej. – Dziś coraz mniej Polaków w świątyniach, a krzyże są usuwane – mówił.

Nawiązał do wiersza Cypriana Kamila Norwida „Syberje”. Poeta mówi w nim o dwóch Syberiach – mrozu i zimna oraz pieniędzy i pracy. Obie są zniewoleniem. Bp Janocha zwrócił uwagę, że zagrożenia, z którymi człowiek musiał się zmagać w czasach komunizmu ustąpiły tylko pozornie, przyjmując formy bardziej zdradliwe i zakamuflowane. Świat prymitywnego kłamstwa stał się światem kłamstwa, które miesza się z prawdą.

Co ksiądz Jerzy Popiełuszko powiedziałby nam po 40 latach od swojej śmierci? Odpowiadając na to pytanie bp Janocha przytoczył fragment jego słów wypowiedzianych 19 października 1984 w Kościele Świętych Polski Braci Męczenników w Bydgoszczy  – ostatnich słów wypowiedzianych publicznie, które można uznać za jego duchowy testament: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku i zastraszenia ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

Bp Janocha nawiązał następnie do słów św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu ale zło dobrem zwyciężaj”, cytując fragmenty Listu do Rzymian, w których Apostoł tłumaczy, w jaki sposób mają żyć uczniowie Chrystusa.

Wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Po liturgii, w pobliskim Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, odbył się wernisaż wystawy „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Wystawa, która prezentowana będzie do 3 listopada, opowiada o sporze o fundamentalne wartości jakie prowadził kapłan. Na ekspozycji można zobaczyć artefakty związane z domem Popiełuszków w podlaskich Okopach oraz z późniejszą posługą księdza Jerzego, w tym kielich mszalny, rękopisy, stułę oraz buty, które miał na sobie w czasie porwania i śmierci. Ekspozycję wzbogacają wypowiedzi księdza Jerzego Popiełuszki, wysokiej klasy malarstwo lat 80., fotografie oraz instalacje artystyczne i dźwiękowe. Autorzy wystawy oprócz retrospekcji zadają pytania o współczesny świat wartości i starają się pobudzić odbiorców do refleksji. Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum ks. J. Popiełuszki w Warszawie i Fundacja Popiełuszków „Dobro”.

O godzinie 19.00 w Domu Amicus w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odbyło się także spotkanie z autorami najnowszej biografii kapłana: „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia”, dr Ewą Czaczkowską i Tomaszem Wiścickim. Wydarzenia tego dnia zakończyła wspólna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści, która codziennie o 21:00 odmawiana jest przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Obydwu wydarzeniom patronuje Społeczny Komitet Upamiętnienia 40 Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Wszyscy, którzy chcą wyrazić wdzięczność wobec kapłana są zaproszeni do składania świadectw przez stronę internetową 40rocznica.popieluszko.net.pl, tam też znaleźć można więcej informacji dotyczących obchodów 40 rocznicy śmierci męczennika.

Beatyfikacja ks. Popiełuszki odbyła się 6 czerwca 2010 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

KAI, pa/Stacja7