Prawda i wolność

14 lat temu, 6 czerwca 2010 r., w Warszawie został ogłoszony błogosławionym męczennikiem. Rocznicę uświetni wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. 

Celem wystawy - przygotowanej przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z żoliborskim Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki - jest przypomnienie postaci księdza Jerzego oraz miejsc i wydarzeń, które go ukształtowały, i w których brał aktywny udział. Spotykamy Alka w domu rodzinnym w Okopach, wstępującego do warszawskiego seminarium duchownego i jako kleryka w specjalnej jednostce wojskowej w Bartoszycach. Jako Jerzy kończy seminarium w 1972 r., a w kolejnych latach jest wikarym w warszawskich parafiach. W latach 70. XX wieku odbywa kilka podróży po Stanach Zjednoczonych i Europie. W sierpniu 1980 r. podejmuje posługę kapłańską dla pracowników w strajkującej Hucie Warszawa. Przekraczając jej bramę - angażuje się w duszpasterstwo i pomoc dla robotników oraz ich rodzin. Staje się ważną, a w konsekwencji znaną osobą. Kapłanem zaczyna się interesować SB. 

Wystawa, którą od 6 czerwca można oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, zbudowana jest z fotografii dokumentalnych przedstawiających życie księdza Jerzego i jego działalność oraz najważniejsze wydarzenia polityczne z czasów PRL. Zdjęcia korespondują z dziełami sztuki współczesnej wypożyczonymi z wielu muzeów i kolekcji prywatnych. Razem mają unaocznić widzom opresję komunizmu i opór społeczeństwa, prześladowania Kościoła i odpowiedź, którą swoim życiem dał ks. Jerzy. Narracja ekspozycji zbudowana jest z wypowiedzi ks. Jerzego i kontrapunktujących je notatek tajnych współpracowników SB. Na ekspozycji pokazane są także fragmenty filmów dokumentalnych z fragmentami homilii kapłana oraz przygotowane specjalnie na wystawę autorskie ścieżki dźwiękowe. 

- Ksiądz Jerzy, wierny wybranej drodze życiowej - posłudze Kościołowi i człowiekowi, zostaje z tej drogi brutalnie "wyrzucony", a dla zatarcia śladów wrzucony do Wisły przez oddanych służbie PRL funkcjonariuszy SB. Przestrzeń "prosektorium" to ból matki, która braci syna, i suchy medyczny opis wydobytego z wody ciała... Tłumy żegnały kapłana Solidarności w dniu pogrzebu i tłumy były na beatyfikacji, podobnie jak na Mszach za ojczyznę, które odprawiał w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, głosząc prawdę i wolność. Śmierć ks. Jerzego to nie koniec, dla wierzących to tylko kolejny etap drogi ku wiecznej szczęśliwości w królestwie niebieskim. Wystawę kończy Litania do Wszystkich Świętych, których nieprzebrane tłumy czekają na nas w niebie - opowiada Iwona Gąsiorek z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. 

Dla młodszego pokolenia wystawa będzie okazją do poznania historii naszego kraju i lepszego zrozumienia zniewolenia komunizmem. Pokolenie, które pamięta czas stanu wojennego, ma ponownie okazję do refleksyjnego spotkania z żoliborskim kapłanem. Wystawie towarzyszy katalog z esejami wybitnych znawców życia i działalności błogosławionego. 

Uroczyste otwarcie ekspozycji rozpocznie się Mszą w intencji kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki, sprawowaną w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem bp. Michała Janochy 6 czerwca o godz. 15. Wystawa w Muzeum przy ul. Dziekania 1, współfinansowana ze środków Polskiej Fundacji Narodowej, będzie dostępna do 3 listopada. 

Źródło: Prawda i wolność, w: Gość Warszawski nr 22/2.06.2024, s. VII.