Ku czci bł. ks. Jerzego - 19.10.2013 r.

Warszawa, Włocławek, Suchowola to miejsca, w których szczególnie uroczyście obchodzone będzie jutro liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W 29. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana męczennika modlić się będziemy za naszą Ojczyznę.
 
Uroczystości w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu zainauguruje o godz. 16.00 modlitwa różańcowa w intencji Ojczyzny, a po niej okolicznościowy program słowno-muzyczny.
 
O godz. 18.00 rozpocznie się Msza św., której przewodniczył będzie ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Transmitować ją będą Radio Maryja i Telewizja Trwam.
Po Eucharystii na grobie kapłana męczennika zostaną złożone kwiaty. W parafii św. Stanisława Kostki już w środę uroczyście wspominano 47. rocznicę obłóczyn ks. Jerzego. Wierni modlili się przy sutannie błogosławionego, szczególnej relikwii, świadka życia męczennika. Polecany był Bogu przede wszystkim Kościół w Polsce.
 
– Prosimy Pana Boga za pośrednictwem ks. Jerzego o powołania kapłańskie i zakonne oraz wypraszając dla kapłanów i osób konsekrowanych łaskę gorliwej służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie – podkreśla ks. prałat Tadeusz Bożełko, kustosz sanktuarium.
 
W sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku uroczystościom będzie jutro przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Zainauguruje je o godz. 17.00 modlitwa przy tamie, miejscu, w pobliżu którego wydobyto z Wisły 30 października 1984 r. zmasakrowane ciało męczennika komunizmu. Kwadrans później w stronę sanktuarium wyruszy procesja. Wświątyni odbędzie się program słowno-muzyczny wykonany przez uczniów Szkoły SPSK z Modzerowa. Msza św. rozpocznie się o godz. 17.40.
 
W rodzinnej parafii bł. ks. Jerzego, pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli obchody ku czci męczennika rozpocznie koncert organowy o godz. 17.30. Po nim będzie można obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli.
 
– Następnie o godz. 18.00 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a po niej w intencji Ojczyzny będziemy się modlić na różańcu. Uroczystości zakończy przejście pod pomnik ks. Jerzego usytuowany w parku miejskim – informuje ks. Tomasz Małyszko, proboszcz parafii.
W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” zwraca uwagę, że Suchowola jest dziś miejscem pielgrzymkowym, do którego w ostatnim roku przybyło ponad sto zgłoszonych grup i wiele będących przejazdem.
 
– Pielgrzymi odwiedzają przede wszystkim kościół, w którym został ochrzczony i służył jako ministrant bł. ks. Jerzy. W czasie modlitwy oddają cześć obecnym tu relikwiom krwi błogosławionego. Następnie zachodzą do Izby Pamięci, w której zgromadzone są pamiątki związane z bł. ks. Popiełuszką – mówi ksiądz proboszcz.
 
W: Nasz Dziennik, piątek, 18 października 2013 r., s. 13.