Więcej niż brat

Badaniu życia ks. Jerzego dr Milena Kindziuk poświęciła większą część dziennikarskiego, a teraz także naukowego życia. Dzięki jej pasji powstała biografia najpełniejsza spośród tych, jakie dotąd się ukazały.

Z bł. ks. Jerzym nigdy się nie spotkała. Jako mała dziewczynka uczestniczyła z rodzicami w pogrzebie męczennika. Ale ks. Jerzy kimś naprawdę ważnym stał się dla niej dopiero w dorosłym życiu, gdy z reporterską pasją docierała do świadków jego świętości: kolegów z klasy, nauczycieli, kleryków i wychowawców z czasów seminaryjnych, wiernych i duszpasterzy z parafii, w których pracował, i robotników z Huty Warszawa, którymi się opiekował.

Urzekało ją, że niemal każdy z rozmówców mówił o nim jak o najbliższym przyjacielu albo wręcz o członku rodziny. Niektórzy podkreślali, że jest im bliższy niż brat. Wiele razy rozmawiała z rodzicami księdza, całe tygodnie spędzała w archiwach, zarówno kościelnych, jak i świeckich. Szukała informacji, które rzucą nowe światło na życie ks. Popiełuszki, nie tylko w Instytucie Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Rady Ministrów czy w Urzędzie Ochrony Państwa. Ze specjalnym pozwoleniem  kard. Kazimierza Nycza i abp. Stanisława Gądeckiego korzystała z Archiwum Sekretariatu Prymasa Polski czy z Archiwum Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Dzięki niej najnowsza biografia ujawnia m. in. zeznania Waldemara Chrostowskiego, kierowcy ks. Popiełuszki, szyfrogramy lub raporty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sporządzane dla Komitetu Centralnego PZPR, dotyczące działalności kapelana "Solidarności", czy plany represji wobec niego, ale też wobec całego Kościoła (tak zwany plan "R"). Są listy zabójców do swoich rodzin czy do rodziny Popiełuszków. W książce znajdują się również fragmenty zeznań świadków w procesie beatyfikacyjnym księdza, tak zwane "transupmtum" (m. in. zeznania rodziców ks. Jerzego, ale także biskupów i osób, które go znały). Milena Kindziuk szczegółowo rekonstruuje wydarzenia z nocy 19 na 20 października, kiedy ks. Jerzy został porwany, podkreślając, że wszelkie inne hipotezy dotyczące jego śmierci, w tym innej daty jego męczeństwa, nie są poparte żadnymi dowodami.

Autorka dotarła do licznych świadectw osób, które mówią o uzdrowieniach duchowych i fizycznych za przyczyną ks. Popiełuszki, rozpoczynając od jego mamy i brata, a kończąc na relacji Francois Audelana, która stała się podstawą rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego męczennika.

Prawie tysiącstronicową biografię czyta się łatwo. Autorka udostępnia też w publikacji nowe zdjęcia ks. Jerzego, z domowego archiwum rodziny Popiełuszków, a także jego prywatne listy. Wszystko po to, by w kontekście zbliżającej się kanonizacji męczennika z Żoliborza zachwycić nim jeszcze więcej osób.

za: Więcej niż brat, w: Gość Warszawski nr 37/2018, s. VII.