I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się na Jasnej Górze

- Dzięki takim ludziom jak bł. ks. Jerzy, nawet komunistyczny totalitaryzm nie był w stanie zabić prawdy - przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego zainagurowany tu został I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Poprzedza on jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy.

Celem Kongresu jest popularyzacja nauczania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, legendarnego kapelana „Solidarności”, także jasnogórskiego pielgrzyma, który w 1982 r. przyprowadził na Jasną Górę robotników Huty „Warszawa” co zapoczątkowało doroczne pielgrzymki Ludzi Pracy do częstochowskiego Sanktuarium. 

Podczas dwóch dni kongresowych odbędą się dwie główne debaty i 12 paneli tematycznych. Tytułem każdej debaty jest myśl bł. ks. Jerzego.  

- Głównym przesłaniem kongresu jest dotarcie do ludzi młodych, którym trzeba mówić o czasach „Solidarności”, o stanie wojennym, o kapłanie, który zginął śmiercią męczeńską w wieku 37 lat - podkreślił Andrzej Piotrowicz, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Wspólna Europa”, współorganizator kongresu. Dodał, że ks. Jerzy działając próbował łączyć różnie środowiska, dlatego przedstawicieli różnych wspólnot zaproszono do udziału w debatach. - Chcemy zastanowić się co jest ważne tu i teraz, ale też nad tym - czy i jakie narzędzia zostawimy dla kolejnych pokoleń.

Dla Jakuba Głuchowskiego przedstawiciela młodego pokolenia, bo ucznia katolickiego liceum w Częstochowie ks. Jerzy jest wzorem walki o wartości o ideały. - Fascynuje mnie w nim jego determinacja, że pomimo prześladowań, walczył o to, co uważał za najważniejsze i był w stanie poświęcić za to życie - mówił licealista.

Związkowcy z Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzej Burnat i Stanisław Szkopek podkreślili, że ludzie świata pracy szczególnie powinni pamiętać o swoim patronie. - Jesteśmy zobowiązani nie tylko pamiętać, ale i działać, w myśl preambuły NSZZ „Solidarność”, w oparciu o zasady etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej, bronić godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku - zaznaczyli. 

Dwudniowe spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w Kaplicy Matki Bożej. W kazaniu, metropolita częstochowski podkreślił, że „nie wynosi się na ołtarze ani za antykomunizm, ani określone poglądy społeczne i polityczne, ale za maksymalną wierność łasce Chrystusa, który każdemu człowiekowi daje możliwość uczestnictwa w jego życiu i zwycięstwie nad złem i śmiercią”.

W dwudniowym spotkaniu udział biorą świadkowie życia i posługi duszpasterskiej ks. Jerzego, kapłani zasłużeni dla Solidarności, historycy i dziennikarze.

Kongres zakończy jutro podpisanie Karty Kongresu bł. ks. Jerzego. 

Organizatorem spotkania jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów.

Partnerami strategicznymi są: Komisja krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”. 

40. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę odbędzie się jutro i w niedzielę. Jej hasłem będą słowa: „Księże Jerzy - jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę o godz. 11.00.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z “Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z przytaczaną przez siebie ewangeliczną zasadą “zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

it/BP @JasnaGóra, tk / Częstochowa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 września 2022
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski