Dr Kindziuk: Jeśli cud zostanie uznany, kult ks. Jerzego Popiełuszki obejmie Kościół powszechny

Proces kanonizacyjny jest długą, dokładną procedurą w Kościele, a czas jego trwania to doskonała okazja do zgłębiania i przypominania nauczania kandydata na świętego, w tym przypadku ks. Popiełuszki - mówi KAI dr Milena Kindziuk w związku z mającym się rozpocząć 20 września we Francji procesem o uznanie cudu za pośrednictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który otworzy jego proces kanonizacyjny.

Autorka znanej biografii bł. ks. Popiełuszki dodaje, że jest to właściwy czas do zgłębiania jego przesłania, w myśl hasła jego życia: „Zło dobrem zwyciężaj”. 

Milena Kindziuk przypomina, że uzdrowienie mieszkańca Francji, chorego na „przewlekłą białaczkę szpikową w formie nietypowej”, czyli wyjątkowo złośliwy rodzaj raka dokonało się po modlitwie za wstawiennictwem ks. Jerzego Popiełuszki i było nagłe, niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Chory leczył się przez jedenaście lat, w końcu w śpiączce został przewieziony na oddział paliatywny szpitala Chenevier w Créteil. Tam właśnie zdarzył się cud.

"Rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego bł. ks. Popiełuszki oznacza procedurę sprawdzenia tego cudu. Aby stwierdzić, może on służyć do kanonizacji ks. Jerzego, muszą być przesłuchani wszyscy świadkowie choroby i uzdrowienia Francuza, trzeba też zebrać wszystkie dokumenty medyczne i rozpatrzeć sprawę z punktu widzenia religijnego. Tym będą się zajmować członkowie Trybunału Kanonizacyjnego powołanego przez biskupa Michela Santier – czyli biskupa Créteil, podparyskiej diecezji, w której dokonał się cud" - dodaje biografka ks. Jerzego. 

Kolejnym etapem procesu kanonizacyjnego - wyjaśnia - będzie przetłumaczenie dokumentów procesowych z języka francuskiego na włoski i przekazanie ich do Watykanu. Tam Kongregacja ds. Świętych rozpocznie swoje procedury, by ostatecznie wydać orzeczenie, czy ten przypadek może być uznany za cud kanonizacyjny bł. ks. Jerzego i czy otwiera on drogę do kanonizacji ks. Popiełuszki. 

"Jeśli tak będzie – papież będzie mógł wyznaczyć datę kanonizacji ks. Jerzego. A to z kolei będzie oznaczać, że kult bł. ks. Popiełuszki rozszerzy się na cały Kościół Powszechny" - konstatuje. 

Szerszy materiał dr. Mileny Kindziuk na ten temat będzie dostępny w najbliższym numerze "Niedzieli" oraz "W sieci".

mk, mp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 września 2014