Pierwsze wspomnienie liturgiczne księdza Jerzego Popiełuszki

Pierwsze wspomnienie liturgiczne księdza Jerzego Popiełuszki

Po raz pierwszy od uroczystości beatyfikacyjnych – 19 października obchodzone będzie wspomnienie liturgiczne błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Główne uroczystości odbędą się w parafii świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, z którą związany był legendarny kapelan ludzi pracy.

Uroczystości liturgiczne rozpoczną się o godz. 17. modlitwą różańcową w intencji Ojczyzny. Godzinę później rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego, abpa Kazimierza Nycza. Eucharystia zostanie odprawiona na balkonie kościoła. Po Mszy nastąpi modlitwa dziękczynna za beatyfikację ks. Popiełuszki.

Do udziału w uroczystościach zaprasza wszystkich warszawiaków nowy proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, ks. Tadeusz Bożełko, wieloletni duszpasterz katechetów i nauczycieli oraz rodzin archidiecezji warszawskiej. Zastąpił on zmarłego w sierpniu ks. Zygmunta Malackiego.

„Jestem otoczony ludzką życzliwością, również jego współpracowników. Okres wdrażania się w zwykłą codzienną pracę jeszcze trwa. Jak każda parafia, pracujemy w rocznym cyklu działań duszpasterskich i dopóki ten okres się nie zakończy, dopóty jako proboszcz nie będę mógł powiedzieć, że w pełni znam zwyczaje miejscowego życia parafialnego. Oswajam się jednak ze swoimi obowiązkami i czuję się tutaj coraz lepiej” – zapewnia ks. Bożełko.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca br. w Warszawie. Uroczystej liturgii na Placu Piłsudskiego, z udziałem ok. 150 tys. wiernych, przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato.

Liturgiczne wspomnienie ks. Popiełuszki będzie obchodzone co roku 19 października, w dniu śmierci kapłana-męczennika – zamordowanego w 1984 r. przez oficerów komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

Tego dnia uroczystości ku czci kapelana „Solidarności” odbędą się także w wielu innych miastach Polski.

ekai.pl