Relikwie bł. ks. Popiełuszki są już w kilku miastach Polski

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajdują się już w kilku miastach Polski, a także w Watykanie i polskim seminarium w USA.
Tuż po beatyfikacji relikwie otrzymała Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie, relikwiarz niesiony przez miasto z pl. Piłsudskiego na Pola Wilanowskie umieszczono w Panteonie Wielkich Polaków. Kilka dni później relikwie błogosławionego wniesiono także do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie znajduje się grób ks. Popiełuszki i gdzie spędził ostatnie lata swojego życia. W niedalekiej przyszłości - zdaniem ks. Bogdana Bartołda, proboszcza warszawskiej archikatedry - także w katedrze znajdą się relikwie błogosławionego duszpasterza ludzi pracy.
Otrzymały je już kościoły w miejscowościach związanych z życiem ks. Jerzego, jego ostatnią Mszą św. i męczeńską śmiercią. Relikwie trafiły więc do świątyni w Suchowoli, rodzinnej parani błogosławionego, Bydgoszczy - bo tu w kościele Nowych Męczenników ks. Popiełuszko odprawił swoją ostatnią Eucharystię, i do Włocławka, bo w tej miejscowości przy tamie oprawcy wrzucili ciało kapłana do Wisły.
Uroczyste wprowadzenie relikwii do kościoła w Bydgoszczy nastąpiło 19 października. Relikwiarz został umieszczony w kaplicy Miłosierdzia Bożego, gdzie znajdują się już relikwie pierwszych Braci Męczenników.
We Włocławku relikwie znajdą się aż w dwóch świątyniach: w katedrze oraz - w niedalekiej przyszłości - w budowanym w pobliżu tamy sanktuarium Kapłana-Męczennika.
Relikwiarz trafił też do sanktuarium na Jasnej Górze, gdzie w pielgrzymce zanieśli go Ludzie Pracy, których duszpasterzem był ks. Popiełuszko. W diecezji siedleckiej, zanim relikwie ks. Jerzego dotarły do katedry w Siedlcach, peregrynowały po kościołach w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Łukowie i Garwolinie.
Również mieszkańcy Skrzynek w archidiecezji poznańskiej będą mogli modlić się przy relikwiach błogosławionego. Od 19 października znajdować się one będą w tamtejszej kaplicy pod wezwaniem bł. ks. Jerzego. Kaplica w Skrzynkach koło Stęszewa jest kaplicą filialną należącej do archidiecezji poznańskiej parani pw. św. Barbary w Tomkach, w dekanacie stęszewskim.
W sanktuarium św. Józefa w Kaliszu relikwie błogosławionego kapelana ludzi pracy są od 2 września. Podczas uroczystości relikwiarz wniosło do świątyni rodzeństwo ks. Popiełuszki - Teresa Boguszewska i brat Józef. O wstawiennictwo błogosławionego przy jego relikwiach mogą się modlić także szczecinianie - relikwiarz znajduje się w tamtejszej bazylice św. Jana Chrzciciela.
Dla polskiego seminarium Świętych Cyryla i Metodego w Orchard Lakę w stanie Michigan relikwie przywiózł kard. senior Józef Glemp. Wicerektor seminarium ks. Mirosław Król nazwał to „wielkim wyróżnieniem i zaszczytem". Relikwie umieszczono w kaplicy seminaryjnej.
Na relikwie czeka jeszcze wiele miast w kraju i za granicą. Kuria Warszawska otrzymała prośby m.in. z Ugandy, Boliwii czy Peru. oprac. im

Wiadomosci KAI nr 42 (968), niedziela 24 października 2010 r.