Słupca: skwer przed szkołą otrzymał imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Skwer przed budynkiem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy nosi imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Inicjatorem nadania imienia byli uczniowie, którzy już od trzech lat z okazji rocznicy śmierci kapelana „Solidarności” obchodzą Święto Wolności.
Uroczystość nadania imienia miała miejsce 17 października podczas happeningu, który od trzech lat organizowany jest w ramach „Święta Wolności”. Prócz uczniów i nauczycieli, uczestniczyli w niej także przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz członkowie słupeckiej „Solidarności”, której patronuje bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

„Ten wyjątkowy kapłan, narodowy bohater, doczekał się i w Słupcy należnego mu miejsca i pamięci. Dziękuję wam za trzecie już Święto Wolności, którym budzicie sumienie mieszkańców miasta i powiatu” – mówił burmistrz Słupcy Michał Pyrzyk. Dodał również, że ukazywanie takich wzorów jak kapelan „Solidarności” zachęca i przyczynia się do promowania społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas uroczystości odtworzono ostatnie zarejestrowane słowa ks. Jerzego, które wypowiedział 19 października 1984 roku w kościele św. Polskich Braci Męczenników na Wyżynach w Bydgoszczy. Wybrzmiała także pieśń Jacka Kaczmarskiego „Mury” uznawana za hymn „Solidarności” i symbol walki z reżimem, a młodzież otoczyła skwer trzymając 37 narodowych flag – tyle lat miał ks. Jerzy, gdy został zamordowany.

Tegoroczne Święto Wolności miało tradycyjnie trzy odsłony. W ramach pierwszej uczniowie klas I ZSE obejrzeli film „Popiełuszko – wolność jest w nas”. Podczas drugiej odbył się wspomniany happening z nadaniem imienia przyszkolnemu skwerowi. Trzecia część jak zawsze odbędzie się w drodze. Do tej pory uczniowie wędrowali szlakiem męczeństwa bł. ks. Jerzego. W tym roku pojadą do Warszawy, gdzie nawiedzą jego grób oraz spotkają się z parlamentarzystami w Sejmie.

Inicjatorem słupeckiego Święta Wolności jest wikariusz parafii św. Wawrzyńca ks. Jan Kwiatkowski. Jak przyznaje, dziś, w wolnej Ojczyźnie, myślenie i mówienie o wolności wydaje się proste. Tak jednak nie jest. „Tej wolności ciągle jeszcze musimy się uczyć. My chcemy się uczyć, chcemy ją celebrować i głośno przypominać o kapłanie, który jest jej symbolem” – dodaje ks. Kwiatkowski.
Skwer im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest kolejnym miejscem w pobliży słupeckiego Zespołu Szkół Ekonomicznych, który przypomina o kapelanie „Solidarności”. Dwa lata temu podczas Święta Wolności przed szkołą posadzono dąb wolności, a przed rokiem umieszczono tam kamień informujący, że jest on dedykowany bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.
bgk / Słupca
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 października 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski