Druga rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

W parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, w sanktuarium bł. męczennika ks. Jerzego Popiełuszki wczoraj zainaugurowano obchody drugiej rocznicy beatyfikacji kapłana męczennika. Centralne uroczystości celebrowane będą 6 czerwca.

W sanktuarium na warszawskim Żoliborzu obchody rocznicy rozpoczęły się wczoraj. Wieczorem w Domu Pielgrzyma Amicus wyświetlono film "Popiełuszko. Wolność jest w nas" w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Dzisiaj i jutro w sanktuarium kontynuowany jest przegląd filmów o bł. ks. Jerzym. Dzisiaj o godz. 19.00 zostanie wyświetlony film "Jestem gotowy na wszystko" w reżyserii Pawła Woldana, a jutro sztuka "Wierność" w reżyserii tego samego twórcy.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 6 czerwca. Na środę na godz. 17.00 zaplanowano koncert słowno-muzyczny artystów scen warszawskich. Kulminacyjnym punktem będzie Msza św. odpustowa, której o godz. 18.00 ma przewodniczyć ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Warto pamiętać, że dekretem metropolity warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza w rocznicę uroczystości beatyfikacyjnej bł. ks. Jerzego Popiełuszki uzyskać można w żoliborskim sanktuarium odpust zupełny.

Po Eucharystii przy grobie ks. Jerzego zostaną złożone kwiaty. Następnie ks. abp Celestino Migliore otworzy wystawę fotograficzną zatytułowaną "Jan Paweł II na Żoliborzu w Warszawie 14 czerwca 1987 r." upamiętniającą 25-lecie pobytu Ojca Świętego przy grobie ks. Jerzego. Nuncjusz apostolski w Polsce pobłogosławi również nowy fragment ekspozycji muzealnej, na którym zamieszczone zostaną zdjęcia z uroczystości beatyfikacyjnej ks. Jerzego Popiełuszki. Fotografie sprzed dwóch lat pozwolą odwiedzającym żoliborskie muzeum wejść w klimat tego wielkiego święta, które miało wówczas miejsce na placu Piłsudskiego. Urząd dzielnicy Żoliborz wspólnie z parafią dla uczczenia rocznicy beatyfikacji organizuje koncert muzyki poważnej, który odbędzie się w sanktuaryjnej świątyni 10 czerwca o godz. 19.00.

Małgorzata Bochenek

W: Nasz Dziennik, 1 czerwca 2012 r. s. 11