Bydgoszcz: XX bieg sztafetowy szlakiem męczeńskiej drogi bł. Jerzego Popiełuszki

Ponad 250 osób, w tym około 150 zawodników, bierze udział w „XX Biegu Sztafetowym Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”.
Proboszcz bydgoskiej parafii Świętych Polskich Braci Męczenników – skąd 19 października 1984 r. błogosławiony kapłan wyruszył w swoją ostatnią drogę – ks. prałat Józef Kubalewski docenił trud i zaangażowanie wielu osób. – Z jednej strony to sprawdzenie samego siebie, bo bieg jest połączony z ofiarą, wysiłkiem, ze zmęczeniem. Z drugiej strony to naśladowanie ks. Jerzego w tym, że nie ma sukcesu „bez ofiary, bez poświęcenia siebie” – powiedział.

Bieg jest organizowany przez Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”, Krajowe Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ „Solidarność” oraz TKKF „Orzeł” w Bydgoszczy. – Przede wszystkim gromadzi nas pamięć o tym, czego dokonał bł. ks. Jerzy Popiełuszko w latach 80. – tłumaczy koordynator biegu Ryszard Sieradzki.

W sumie zostało zgłoszonych ponad dwadzieścia drużyn reprezentujących różne środowiska, w tym parafie, gimnazja oraz licea. Nie zabrakło osób z Bydgoszczy, Bytowa, Chojnic, Golubia Dobrzynia, Inowrocławia, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, Solca Kujawskiego, Szubina, Włocławka i Żnina.

Początek trasy wyznaczono przy Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy, a koniec na tamie we Włocławku. Zawodnicy zapalą znicze i złożą kwiaty w miejscach, gdzie rozgrywała się tragedia porwanego przez SB kapłana – w Bydgoszczy, Górsku, Toruniu i na włocławskiej tamie.

Patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
jm / Bydgozcz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 21 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski