A. Stelmasiak, Relikwie bł. ks. Popiełuszki w Norwegii

W katedrze św. Olafa w Oslo przekazane zostały Norwegii relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Do tego kraju zawiozła je ponad 70-osobowa delegacja pielgrzymów z Polski, którzy od lat związani są z kultem męczennika z Żoliborza.

Bardzo się cieszymy, że możemy pielgrzymować do Norwegii. Już dawno słyszałem, że tam powstał pierwszy pomnik ks. Jerzego - mówi "Niedzieli" Józef Popiełuszko, brat zamordowanego kapłana. Do tego skandynawskiego kraju pielgrzymuje także jego żona i wnuk oraz dwie siostry błogosławionego.

Ta podróż związana jest z 30. rocznicą męczeńskiej śmierci ich brata oraz jubileuszową XXX Polonijną Pieszą Pielgrzymką z Oslo do Matki Bożej z Enebakk w Mariaholm. Norweska Polonia co roku wyrusza na pątniczy szlak, aby dać świadectwo swojej wiary, modlić się za Ojczyznę, a także zjednoczyć się z Polakami pielgrzymującymi na Jasną Górę.

- Zazwyczaj idzie w niej ok. 200 osób. W tym roku jest nas znacznie więcej, bo jest z nami ponad 70-osobowa grupa pątników z Polski - mówi naszemu tygodnikowi Bożena Nakonieczny, współorganizatorka pielgrzymki, od wielu lat związana z Polonią Norweską. - Jubileuszowa pielgrzymka nabrała dużego rozgłosu. Dołączają do nas norwescy katolicy oraz spora wspólnota tamtejszych Wietnamczyków.

Norwegia nie jest katolickim krajem, a tamtejszy Kościół ewangelicki świeci pustkami. - Gdy co roku idziemy w pieszej pielgrzymce, jesteśmy odbierani jako grupa nieźle nawiedzonych osób. I mimo to wychodzimy na ulice, pielgrzymujemy, by dać świadectwo wiary, jaka jest w naszym narodzie - mówi Bożena Nakonieczny. - Teraz pojechaliśmy wzmocnić tamtejszą Polonię. Co więcej, zabraliśmy ze sobą ks. Jerzego. On już postara się, by ta jubileuszowa pielgrzymka była owocna - dodaje Lesław Majewski, przewodnik grupy pielgrzymów z Polski. - Osobiście modlę się o powrót Solidarności w naszym narodzie, bo obecnie bardzo jej brakuje.

Do Norwegii pojechała także grupa osób, które od lat związane są z kultem męczennika z Żoliborza. Oprócz rodziny ks. Jerzego na pątniczym szlaku są przedstawiciele NSZZ "Solidarność" oraz Komitetu Katyńskiego.

- Czuję się trochę jak apostoł ks. Jerzego. Ale także jestem pełna uznania, że norweska Polonia potrafiła zmobilizować tyle osób z naszego kraju, aby pielgrzymowali do tamtejszego sanktuarium - przyznaje Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".

Wraz z grupą pielgrzymów z Polski pojechali także kapłani: ks. Sławomir Żarski, ks. Janusz Mazurek i redemptorysta o. Waldemar Gonczaruk. To właśnie ojciec zatroszczył się o to, by każdy z pielgrzymów otrzymał egzemplarz tygodnika "Niedziela". - Takie wspólne pielgrzymowanie Polaków z kraju i na emigracji jest bardzo ważne. Pokazujemy innym, że nadal tworzymy zarówno wspólnotę narodową, jak i duchową - mówi o. Gonczaruk.

Relikwie bł. Jerzego Popiełuszki to nie jedyny polski dar dla katolików w Norwegii. Siostry z Łagiewnik przekazały do parafii katolickiej w Askim relikwie św. Faustyny. Wydarzenie to związane jest z wielkim jubileuszem obchodów tysiąclecia chrztu św. Olafa, króla Norwegii.

W: Niedziela nr 35, 31 sierpnia 2014 r., s. 34.