Kielce: przed bazyliką katedralną otwarto wystawę o ks. Jerzym Popiełuszce

Na Placu Najświętszej Maryi Panny przed bazyliką katedralną przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki otwarto dzisiaj wystawę planszową poświęconą życiu i działalności kapelana „Solidarności”, zamordowanemu w 1984 r. przez funkcjonariuszy SB. Będzie ona dostępna do końca sierpnia.

Ekspozycja prezentuje życie, działalność kapłańską i męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Postać kapelana Solidarności została ukazana na tle dokumentów Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem była walka z Kościołem oraz archiwalnych materiałów Instytutu Pamięci Narodowej.

Część ekspozycji dotyczy represji, którymi kapłan nękany był przez wiele lat, od pobytu w specjalnej „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, poprzez inwigilację, przesłuchania w prokuraturze, aresztowanie, wreszcie tragiczną śmierć 19 października 1984 r. Ukazano również fotogramy z pogrzebu i pokazowego procesu byłych oficerów SB, którzy dokonali zbrodni. Jest także wątek rodzinny, klerycki, szkolny.

Obok prywatnych zdjęć rodziny i przyjaciół kapłana oraz ze zbiorów parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przedstawiono szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podczas otwarcia wystawy podkreślił, że jest ona skierowana głównie do młodzieży, bo ks. Popiełuszko stanowi przykład wierności ideałom, niezłomności.- „To postać naszej młodości, naszych ideałów sprzed lat. Wiedzę o tym kapłanie musimy przekazywać następnym pokoleniom” – mówił prezydent Kielc.

Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskich struktur „Solidarności” przypomniał motto życiowe zamordowanego przed 33 laty kapłana: „Zło dobrem zwyciężaj”. „Nie mówił o odwecie, ale o czymś ważniejszym, co wtedy trudno nam było zrozumieć. Że to zło dobrem i swoją postawą trzeba zwyciężać. Zginął męczeńską śmiercią, ale on nie przegrał, tylko wygrał (....). Pielęgnowanie dobra jest ważniejsze od odwetu” – podkreślił Bartosz.

Organizatorami wydarzenia są: Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność”, Prezydent Miasta Kielce oraz kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Ks. Jerzy Popiełuszko (1947 – 1984), zamordowany przez SB kapelan NSZZ „Solidarność”. Był m.in. duszpasterzem służby zdrowia i młodzieży, kapelanem Huty „Warszawa”, inicjatorem Mszy za Ojczyznę w stanie wojennym i pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę, które gromadziły tysiące osób. W nauczaniu podejmował aktualne problemy moralne i polityczne, bronił prawdy i godności człowieka. Był atakowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez aparat władzy państwowej. 19 X 1984 r. został porwany przez oficerów SB w Górsku k. Torunia i zamordowany. Pochowany obok kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie. Beatyfikowany 6 VI 2010 r.

dziar / Kielce
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 sierpnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski