Magnetyzm ks. Jerzego

Męczennik z Żoliborza przyciąga coraz więcej młodych. To z myślą o nich powstała nowa strona muzeum, fanpage na Facebooku i spotkania na temat jego duchowości.

Esther Papie ma 20 lat i mieszka w Szkocji. Jeszcze do niedawna o ks. Jerzym Popiełuszce, błogosławionym męczenniku z Żoliborza, nie wiedziała kompletnie nic. Dziś potrafi powiedzieć, ile miał wzrostu, że lubił podróżować, a jego ulubionymi tajemnicami różańca były bolesne. W czerwcu tego roku w swojej parafii zorganizowała nawet wystawę o ks. Jerzym i Solidarności. Codziennie modli się za jego wstawiennictwem i powtarza, że go kocha jak najlepszego przyjaciela. - Młodzi ludzie potrzebują takiego świętego jak ks. Jerzy, który nie będzie nawracał ich na siłę poprzez kazania, lecz poprzez swoją własną postawę i drogę życia - mówi Szkotka. To jedna z wielu młodych osób, które zaprzyjaźniły się z błogosławionym męczennikiem i chcą podążać jego śladami. - Mamy coraz więcej narzędzi, by z wiedzą o ks. Jerzym docierać do młodych. To jest nasz priorytet - cieszy się Paweł Kęska, odpowiedzialny m. in. za promocję i nowe projekty w Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki.

Duchowość w praktyce

O tym, że błogosławiony męczennik potrafi pociągnąć młodych, można się było przekonać podczas prowadzonych w ubiegłym roku przez Muzeum "Fakultetów z Wolności" - spotkań z historykami i świadkami życia ks. Jerzego.

- Poruszył mnie stosunek ks. Jerzego do drugiego człowieka, jego otwarta postawa nawet wobec wrogów. To, o czym czytamy w Ewangelii, ks. Jerzy pokazywał swoim życiem - mówi Katarzyna Mróz, która jest zafascynowana jego życiem, prowadzi fanpage męczennika na Facebooku. Śledzi go już ponad 6 tys. internautów.

Jest także jedną z kilkunastu osób, która po uczestnictwie w fakultetach chce nadal zgłębiać wiedzę na temat męczennika i żyć jego przesłaniem. W odpowiedzi na te poszukiwania przy sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki ma powstać grupa formująca się w duchu życia i nauczania ks. Jerzego.

Uczył nas człowieczeństwa

Bezcennym "narzędziem" przekazującym wiedzę o męczenniku są jego świadkowie. Można ich spotkać na warcie przy grobie ks. Jerzego, jako przewodników w muzeum, pracowników służby informacyjnej czy medycznej. Wiele ze wspomnień można odsłuchać na uruchomionej z okazji 35. rocznicy śmierci ks. Jerzego stronie internetowej.

Elżbieta Murawska jest emerytowaną pielęgniarką. Mimo swojego wieku wciąż pełni dyżur medyczny podczas uroczystości organizowanych przez sanktuarium.

- Ksiądz Jerzy pomagał ludziom świeckim odkryć swoje miejsce w Kościele i służyć bliźnim w duchu Ewangelii - mówi.

I wspomina, jak wielokrotnie kapelan ludzi pracy prosił ją, by pomogła chorym i potrzebującym medycznej opieki - bez względu na polityczną opcję.

Postać ks. Jerzego i moment jego śmierci ze wzruszeniem wspomina także Katarzyna Soborak, założycielka i kierownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

- Przy grobie ustawiały się bardzo długie kolejki. To było takie nasze "Santo subito". Wszyscy uważaliśmy, że ks. Jerzy jest męczennikiem i powinien zostać jak najszybciej wyniesiony na ołtarze. Jako Kościelna Służba Informacyjna pracowaliśmy z ogromnym zaangażowaniem, żeby tak się stało - mówi. W efekcie zebrana przez KSI dokumentacja o ruchu pielgrzymkowym, cudach i łaskach za przyczyną ks. Jerzego przyczyniła się do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, a znajdujący się w mieszkaniu ks. Jerzego Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki to obecnie potężne i w większości zdigitalizowane już archiwum zawierające tysiące dokumentów, zdjęć i nagrań. Muzeum wraz w IPN-em przygotowało lekcję historii dla młodych i konkurs literacki "Zło dobrej zwyciężaj". Patronuje także pielgrzymce rowerowej śladami ks. Jerzego organizowanej przez duszpasterstwo św. Anny, gdzie kapłan przez rok pracował.

Agata Ślusarczyk 

W rocznicę męczeństwa

* 18 października o godz. 19 w Domu Pielgrzymka Amicus przy kościele św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2) odbędzie się spotkanie z pięcioma świadkami życia bł. ks. Jerzego.

Następnego dnia o godz. 18 w żoliborskim sanktuarium męczennika kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji rychłej kanonizacji ks. Popiełuszki. Po niej poświęci kaplicę z relikwiami sutanny, będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego.

* 20 października o godz. 10 wystartuje rodzinna gra miejsca "Zło dobrem zwyciężaj".

za: Gość Warszawski nr 42/2019, s. III.