Oręduje za Polską

Zbliża się 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Główne uroczystości ku czci kapelana "Solidarności" odbędą się w jego sanktuarium w warszawskim Żoliborzu.

Najważniejszym punktem będzie uroczysta Msza św. w rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, sprawowana w sobotę, 19 października, o godz. 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. W jej trakcie nastąpi poświęcenia kaplicy z relikwiami sutanny męczennika.

- Podczas uroczystości upamiętniającej rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w specjalnie przygotowanej kaplicy kościoła św. Stanisława Kostki zostaną przedstawione wiernym relikwie sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego. Będzie ona umieszczona w gablocie sfinansowanej przez zbiórkę społeczną oraz przez Polską Akademię Narodową - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Paweł Kęska z Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Już jutro, 18 października, o godz. 19.00 w Domu Amicus przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędzie się Wieczór Świadków.

- Wieczór Świadków to pomysł realizowany przez Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zaprosiliśmy pięć osób, które były świadkami życia i posługi błogosławionego. Ich wspomnienia ukażą nam życie ks. Jerzego jako prowadzoną ręką Bożą konsekwentną całość - zaznacza Paweł Kęska. - Wypowie się dla nas jego brat Józef, później parafianka z parafii w Aninie, osoba z Duszpasterstwa Służby Zdrowia, którym kierował kapłan, solidarnościowiec z Huty Warszawa i na końcu ks. Marcin Wójtowicz, który w parafii św. Stanisława razem z przyszłym męczennikiem pełnił posługę kapłańską. Zarysują oni historię ks. Jerzego i pomogą zrozumieć, dlaczego była ona tak ważna i pozostawiła dla nas niezastąpiony wzór wartościowego życia - wskazuje.

Natomiast w niedzielę w godz. 10.00-16.00 zaplanowana jest rodzinna gra miejsca "Zło dobrem zwyciężaj". W czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie można poznać mało znane fakty z życia ks. Jerzego Popiełuszki.

Stworzona została także nowoczesna, narracyjna strona internetowa: www.muzuem-kspopieluszki.pl zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia ks. Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z Mszy za Ojczyznę, odprawianych za życia ks. Jerzego Popiełuszki, oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 października 1984 r.

- Na uroczystości zapraszam wszystkich, którym bliskie są słowa, takie jak Polska, Bóg, solidarność, wspólnota, patriotyzm i wartości chrześcijańskie - mówi Kęska. - Przesłanie płynące z życia ks. Jerzego jest adresowane do wszystkich zastanawiających się, jak żyć w dzisiejszych czasach w oparciu o wartości chrześcijańskie, jak być wolnym i dobrym człowiekiem. Rozwiązanie odnajdą w życiu ks. Jerzego, które będziemy tu starali się przybliżyć zainteresowanym - przekonuje Paweł Kęska.

za: Krzysztof Gajkowski, Oręduje za Polską, w: Nasz Dziennik nr 242/2019, s. 15.