Złu nie można ulegać

W 35. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki modlono się o rychłą kanonizację kapelana ludzi pracy. Otwarto także kaplicę z wyjątkowymi relikwiami męczennika.

W uroczystej mszy św. uczestniczyli rodzina i przyjaciele bł. ks. Popiełuszki, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, NSZZ "Solidarność" oraz tłumy wiernych z całego kraju. - Upamiętnienie rocznicy śmierci ks. Jerzego jest dniem jego narodzin dla nieba. To jednocześnie dzień jego męczeńskiej śmierci w obronie godności człowieka, obronie naszej Ojczyzny i ewangelicznej zasady "zło dobrem zwyciężaj" - mówił kard. Kazimierz Nycz. - Dziesięć lat po beatyfikacji ks. Jerzego będziemy mieć beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo tych wielkich postaci módlmy się za Kościół polski, za naszą Ojczyznę, z prośbą o siłę dla tych, którzy nią kierują - zaapelował.

Zwyciężał dobrem

W homilii bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, mówił, że w momencie, kiedy większość narodów po zakończeniu II wojny światowej doświadczało pokoju, w Polsce nadal szerzyło się zło, a brat wydawał brata na śmierć. - W takich czasach zajaśniał blask ks. Jerzego Popiełuszki, który jako kapłan był gorliwym obrońcą wiary i godności człowieka. Zawsze powtarzał, że przemoc jest oznaką słabości, a nie siły - mówił bp Guzdek.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że dzisiaj wciąż trzeba walczyć w obronie najsłabszych, np. o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdaniem bp. Guzdka współczesny świat charakteryzuje to, że polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu z obawy, że ktoś poczuje się dotknięty. - Niezwykle potrzebne jest dziś spotkanie z ks. Jerzym, który uczy nas, że złu nie można ulegać i wyrażać na nie zgody. Mamy wypowiadać słowa prawdy, gdy inni milczą - podkreślił duchowny.

Kapłan niezłomny

Wśród delegacji NSZZ "Solidarność", które przyjechały na uroczystości z całej Polski przy grobie swojego błogosławionego kapelana nie zabrakło również górników. - Słuchałem z przejęciem w radiu kazań ks. Popiełuszki. Byłem pod wrażeniem jego autentyczności, bo on mówił z sercem i tylko prawdę. Jego kazania były konkretne, a jego geniusz tkwił w prostocie - podkreślał Marek Banaś z kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej.

19 października obchodzony był po praz pierwszy w tym roku Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. O niezłomności ciągle ludzie pamiętają, tak jak Bronisław Michałkiewicz z Czeladzi. - Komuniści prześladowali go, wybijali mu okna na plebanii w mieszkaniu. A on głosił Ewangelię i bronił godności człowieka. Jestem wdzięczny ks. Jerzemu za jego patriotyczną postawę i odwagę, którą wlewał w nasze serca - mówił.

Łukasz Krzysztofka

za: Łukasz Krzysztofka, Złu nie można ulegać, w: Niedziela Warszawska nr 43/2019, s. III.