Relikwie kapelana „Solidarności” w Nowym Jorku

W Nowym Jorku odbyły się polonijne uroczystości dziękczynienia za beatyfikację błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Do kościoła świetego Stanisława Kostki na Brooklynie, gdzie masowo zbierają się Polacy, wprowadzono uroczyście relikwie Męczennika.

Uroczystego wprowadzenia relikwii beatyfikowanego w czerwcu Kapłana dokonał 17 października delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji, bp Wojciech Polak.

Część relikwiarza stanowi rzeźba głowy Błogosławionego, która została w sposób „wandalski” odcięta w 1985 r. z postawionego wówczas pomnika ku czci Księdza Jerzego w tej nowojorskiej dzielnicy.

Tego samego dnia po południu w kościele św. Pankracego na Queensie miała miejsce uroczysta celebra, sprawowana z okazji Dnia Dziedzictwa Polskiego. Z woli ordynariusza diecezji Brooklyn, bpa Nicholasa DiMarzio stała się ona dziękczynieniem całej Polonii za dar beatyfikacji ks. Jerzego.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Polak. Nawiązując do homilii wygłoszonej w dniu beatyfikacji przez prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abpa Angelo Amato, hierarcha zaznaczył, że dziękczynienie rodaków za oceanem dobrze wpisuje się w odpowiedź na ten wielki dar, jakim stała się beatyfikacja ks. Popiełuszki. „Jest to dar świętości dla wielkiego narodu, którego księga świętości wzbogacona została o kolejną, szczególną kartę” – mówił bp Polak.

We Mszy oprócz bp. DiMarzio, uczestniczyli: biskup pomocniczy diecezji brooklyńskiej, licznie zgromadzeni polonijni kapłani i świeccy.

Polonijne uroczystości zostały zorganizowane przez Księży Apostolatu Polskiego diecezji Brooklyn, z jego przewodniczącym ks. dr. Witoldem Mroziewskim, proboszczem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza.

ekai.pl