Nowe sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku

We Włocławku ustanowiono sanktuarium męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Bp Wiesław Mering 5 czerwca wmurował w ściany kościoła kamień węgielny pochodzący z Góry Konania w Jerozolimie.

Uroczystość miała miejsce w parafii Matki Bożej Fatimskiej prowadzonej przez Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani.

- Włocławek już na zawsze związał się z bł. ks. Jerzym przez męczeńską śmierć, która dokonała się w nurtach Wisły przy włocławskiej tamie – powiedział bp Mering.

W dekrecie ustanawiającym sanktuarium biskup włocławski wyjaśnia, że: „Na tamie we Włocławku zakończyła się męczeńska droga ks. Jerzego. I tam jego świadectwo jest szczególnie pielęgnowane. Przez sanktuarium zaś rozumie się kościół czy inne miejsce święte, do którego pielgrzymują ludzie wierni”.

Włocławska tama i kościół ku czci bł. ks. Jerzego jest takim miejscem, do którego pielgrzymują ludzie z całej Polski, by modlić się w miejscu męczeństwa błogosławionego. Ruch pielgrzymkowy wzrósł zwłaszcza po uroczystościach dziękczynienia za beatyfikację ks. Popiełuszki, która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przekazał relikwie męczennika, które zostały uroczyście wniesione do budowanego kościoła przy ul. Płockiej we Włocławku, wyniesionego obecnie do rangi sanktuarium.

- Dla wartości potrafił oddać swoje życie. On nie musiał ginąć. Zrobił to w obronie wolności i godności człowieka – powiedział biskup Mering. W homilii podkreślił znaczenie świętości dla chrześcijańskiego życia, zwłaszcza tak zwyczajnej, wyrażającej się w codziennej wierności Chrystusowi, jak to miało miejsce w życiu bł. ks. Jerzego. Za heroizm biskup włocławski uznał tę wielkość serca błogosławionego, która sprawiła, że nie zagościła w nim nienawiść, podczas gdy z nienawiścią odnosili się do niego jego przeciwnicy. – Jestem przekonany, że owocem tego sanktuarium będą nowi święci, którzy tu, przy relikwiach bł. ks. Jerzego świętości będą się uczyli – powiedział bp Mering.

Sanktuarium znajduje się na przeciwległym brzegu Wisły, na wysokości krzyża umieszczonego przy włocławskiej tamie. Zwieńczony jest dużym krzyżem nawiązującym do tego, który znajduje się w miejscu męczeństwa bł. ks. Jerzego. We wnętrzu, na lewej ścianie od ołtarza umieszczone są relikwie, przy których modlą się przybywający do świątyni pielgrzymi. Kościół, którym opiekują się ojcowie pocieszyciele wzniesiono zaledwie w ciągu roku. Teraz trwają prace wykończeniowe.

- To, że ta świątynia została zbudowana, to jest na pewno wstawiennictwo ks. Jerzego. My, pocieszyciele, w to wierzymy – mówi o. Świerard Pettke, prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani we Włocławku. W świątyni ma powstać jeszcze izba pamięci i interaktywne muzeum poświęcone bł. ks. Jerzemu.
ks.an / Włocławek
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2011