Oręduje za Polską w Niebie - Żoliborz 6.06.2011 r.

W sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu wierni z całej Polski uczcili rocznicę beatyfikacji męczennika.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko fascynuje nas nieustannie wolnością od lęku! Od dnia jego wyniesienia na ołtarze kontynuujemy nieustannie modlitwę za Ojczyznę i cały czas jest on dla nas wzorem gorliwej służby człowiekowi. Wczoraj minęła rocznica beatyfikacji męczeńskiego duszpasterza ludzi pracy. Uroczystej Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W uroczystościach wzięła udział mama ks. Jerzego Marianna Popiełuszko wraz z rodziną oraz liczni wierni z całej Polski.

W czasie rocznicowej Mszy św. ks. kard. Kazimierz Nycz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Zwracając się w homilii do młodych, wezwał ich, aby naśladowali w upodabnianiu się do Chrystusa właśnie błogosławionego księdza Jerzego. Ten błogosławiony męczennik jest wzorem świętości, która opiera się na ufności w zwycięstwo Chrystusa nad światem. Wszyscy pamiętamy ten piękny dzień, kiedy cała Polska zgromadziła się, aby przeżyć beatyfikację męczennika XX wieku - księdza Jerzego - patrona, który nieustannie wstawia się za nami, mówił metropolita warszawski. Zwrócił uwagę również na to, co w szczególny sposób łączyło ks. Jerzego z bł. Janem Pawłem II, Sługą Bożym ks. kard. Stefanem Wyszyńskim oraz św. Maksymilianem Marią Kolbem - była to przede wszystkim odwaga świętości i zwycięstwo w Chrystusie.
Na uroczystości rocznicowe do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki przybyły delegacje różnych regionów NSZZ "Solidarność". Pan Krzysztof Żmuda reprezentował "Solidarność" Stoczni Północnej w Gdańsku. Jak podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", przybył do żoliborskiego sanktuarium, aby dać swoje świadectwo wiary. - Nasi politycy, ludzie władzy mogliby się wiele nauczyć z posługi i testamentu księdza Jerzego. Widzimy jednak, że dzieje się inaczej - ubolewał. - Przyjechaliśmy tutaj, aby pokazać, że nauka naszego patrona nie idzie na marne. Chcemy i modlimy się o to, aby jego słowa były wdrażane w życie narodowe, społeczne, aby cały czas żyły - podkreślał.
Z kolei Anna Siwek, która była jednym ze świadków na bierzmowaniu, zwróciła uwagę, że najważniejsze przesłanie bł. ks. Jerzego musimy na nowo odczytywać każdego dnia, ponieważ każdego dnia zmagamy się z różnymi problemami, tak w życiu społecznym, jak i duchowym. "Dlatego - jak stwierdziła - tak ważna jest walka ze złem poprzez krzewienie dobra". Przypomniała, że ksiądz Jerzy jako patron modlitwy za Ojczyznę swymi słowami dodawał otuchy, a jego przekaz opierał się na nadziei i wezwaniu do odwagi. - Wierzę w to, że dzięki Mszom św. za Ojczyznę możemy dziś mówić o niepodległości - wyznała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Anna Siwek.
Sanktuarium bł. ks. Jerzego było i nadal pozostaje szkołą modlitwy za Ojczyznę.

Paulina Jarosińska


www.naszdziennik.pl