Bydgoszcz: sztafeta ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ponad 280 osób bierze udział w XIX biegu sztafetowym szlakiem męczeńskiej drogi bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zawodowcy i amatorzy mają do pokonania dystans 110 kilometrów – od Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy do tamy we Włocławku. Ostatni etap pokonają wspólnie wszyscy zawodnicy. Tradycją jest modlitwa na włocławskiej tamie, gdzie zapalą znicze i złożą kwiaty.

Uczestnicy w dziesięcioosobowych zespołach startują co roku spod pomnika ks. Jerzego i biegną do Włocławka przez Górsk i Toruń. Do sztafety zgłaszają się zawodnicy indywidualni z Polski, drużyny z NSZZ „Solidarność”, członkowie ognisk TKKF oraz uczniowie gimnazjów i liceów województwa kujawsko-pomorskiego.

XIX Bieg poprzedziła Msza Święta w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników – miejscu ostatniej posługi kapelana „Solidarności”. – To przede wszystkim uczczenie błogosławionego kapłana. Organizacja tego biegu ma podtrzymywać pamięć o tej niezłomnej postaci i jego naukach – powiedział wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”, Mirosław Jamroży.

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem biegu sztafetowego szlakiem męczeńskiej drogi kapłana był nieżyjący już dzisiaj Eugeniusz Połtyn – prezes bydgoskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Orzeł”. – To jest nasze podziękowanie dla bł. ks. Jerzego. Za to, że w tamtym okresie był odważnym kapłanem i kapelanem naszego związku. Te wszystkie biegi składamy mu jakby w ofierze, aby nie zapomnieć o tym, o czym mówił – powiedział koordynator Ryszard Sieradzki z bydgoskiej „Solidarności".

- Dzięki inicjatywom tego typu można trafić do ludzi młodych, co jest dziś niezwykle pożądane, oraz propagować przesłanie, jakie pozostawił nam ks. Jerzy Popiełuszko – powiedziała Hanna Marchlik, która relacjonowała jako dziennikarka do „Słowa – Dziennika Katolickiego” przebieg trzeciej sztafety.

Organizatorami sztafety są: Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”, Krajowe Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ „Solidarność” oraz TKKF „Orzeł” Bydgoszcz.


jm / Bydgoszcz

--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 października 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski