Płock: uroczystości 27. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Płocczanie w rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki wzięli udział w pielgrzymce do miejsca jego męczeństwa – na tamę we Włocławku. Wyjazd poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku, inicjowana przez Klub Inteligencji Katolickiej. Eucharystii z udziałem wiernych, wykładowców i kleryków seminarium przewodniczył ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski.

Ks. prof. Mroczkowski, pierwszy asystent kościelny płockiego Klubu Inteligencji Katolickiej, który w 2012 r. będzie obchodzić 25-lecie działalności, przypomniał okoliczności, w jakich doszło do męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności”, oddanego idei walki o wolność narodu. Prosił, aby za jego wstawiennictwem upraszać potrzebne łaski.

Podczas rocznicowej Eucharystii homilię wygłosił ks. dr Włodzimierz Piętka, obecny asystent kościelny KIK. Zapowiedział, że zaraz po Mszy św. wierni udadzą się do miejsca męczeństwa ks. Jerzego, które jest tak blisko Płocka: „Będziemy iść do tego miejsca po ciemku, po omacku, potykając się. Ciało ks. Jerzego chciano ukryć, unicestwić, a ono dziś jest w centrum. Gdy żył, mówił, że `życia nie da się oszukać, jak nie da się oszukać ziemi. Jeśli wrzuci się w nią plewy, zbierze się chwasty`”, cytował redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”.

Przekonywał, że ciało ks. Popiełuszki, wrzucone 27 lat temu do Wisły „wydało plon stokrotny”. Tak jest ze sprawami Bożymi, które często „wpadają w ziemię, ale potem zmartwychwstają”. Tak bywa z człowiekiem, który „potyka się w życiu, upada”, aby ostatecznie powstać: „Może czasami trzeba się potknąć o słowo Boże, nawet przewrócić się? Może właśnie tak trzeba – potykać się o sprawy życia. Daj Boże, żebyśmy i my, na wzór ks. Jerzego, czegoś się nauczyli, `potykając` o sprawy historyczne”, mówił w kościele św. Jana Chrzciciela.

Po Eucharystii płocczanie wzięli udział w pielgrzymce autokarowej na tamę we Włocławku. Zapalili znicze i złożyli kwiaty w miejscu męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności” i przy Krzyżu Papieskim. Odmówili także wspólnie modlitwę różańcową. Na pamiątkę pielgrzymki każdy jej uczestnik otrzymał okolicznościowy obrazek z ks. Popiełuszką i modlitwami.
eg / Płock
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 października 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski