Nuna: wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki do parafii

Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki II do parafii, której jest patronem, odbyło się 10 czerwca w Nunie w diecezji płockiej.
Uroczystości rozpoczęły się procesją z relikwiami przez miejscowość, do kaplicy parafialnej. Relikwie pierwszego stopnia – fragment kości Błogosławionego, niesiono w relikwiarzu, który ufundowała jedna z rodzin w parafii. Uczestnicy procesji m.in. modlili się litanią do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Mszy św. koncelebrowanej w kaplicy parafialnej przewodniczył ks. Tadeusz Jabłoński, proboszcz parafii w Nunie. W homilii przypomniał wiernym słynne zawołanie ks. Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”. Przekonywał, że odtąd ks. Jerzy jest orędownikiem parafii w niebie; jego obecność pod postacią relikwii niesie za sobą określone zadanie do spełnienia.

„W naszej parafii dzieje się wiele dobra i to dobro jest siłą – przekonywał uczestników uroczystości ks. Jabłoński. – Taką siłą jest też pokora, którą posiadał ks. Jerzy. Choć był otoczony ludźmi, jednak w głębi duszy czuł się samotnikiem. Ta samotność była potem siłą w relacjach międzyludzkich”, podkreślał proboszcz parafii.

W trakcie Mszy św. zespół „Surrexit” z pobliskiego Nasielska zaprezentował program słowno-muzyczny o życiu ks. Popiełuszki. Ponadto wierni mieli możliwość ucałowania relikwii patrona.
Parafia w Nunie powstała rok temu, dokładnie 24 czerwca 2011 r. Liczy ponad 1.400 wiernych. Jest jedyną parafią w diecezji płockiej pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Proboszczem parafii jest ks. Tadeusz Jabłoński. W przyszłości relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostaną umieszczone w nowym kościele parafialnym, na specjalnym ołtarzu, pod obrazem bł. ks. Popiełuszki.
eg / Nuna
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski