Telewizyjna premiera filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas"

Dziś (20.10.2012 r.) odbędzie się telewizyjna premiera filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas" - Rafała Wieczyńskiego, poświęconego legendarnemu duszpasterzowi ludzi pracy, zamordowanemu przez bezpiekę w 1984 r.
Początek emisji o godz. 20 w Canal+
Film "Popiełuszko. Wolność jest w nas" przedstawia życie ks. Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej wsi, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, rodzenie się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego, aż po jego bestialski mord i gromadzący blisko pół miliona ludzi pogrzeb.

Losy bohatera przedstawione są na tle kluczowych wydarzeń lat 80. Z rozmachem odtworzono m.in. strajki Sierpnia '80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe oddają gorącą atmosferę tamtych dni, a w filmie udział biorą również autentyczni uczestnicy historycznych wydarzeń. Szczególną uwagę zwraca dopracowana scenografia, która doskonale oddaje estetyczny koloryt lat 80. Aktorzy byli dobierani zarówno pod kątem podobieństwa do granych przez nich postaci, jak też udziału w tamtych wydarzeniach. I tak Maja Komorowska gra Maję Komorowską, a Joanna Szczepkowska swoją mamę – Romę Szczepkowską.

Przygotowania do produkcji trwały kilka lat, w ciągu których twórcy zgromadzili obszerną dokumentację i nawiązali bezpośredni kontakt z licznymi świadkami życia ks. Popiełuszki. W toku powstawania scenariusza autor konsultował jego treść zarówno z rodziną ks. Jerzego, jego przyjaciółmi, historykami, jak i przedstawicielami Kościoła zaangażowanymi w toczący się proces beatyfikacyjny.

Prace nad filmem trwały 7 miesięcy w 14 miastach, wystąpiło w nim 7 tysięcy aktorów i statystów. Budżet "Popiełuszki" wynosił niemal 12 mln zł.
Premiera filmu odbyła się w lutym 2009 r. Cieszył się ogromnym powodzeniem, w Polsce obejrzało go ok. 1,5 mln osób, był też pokazywany zagranicą, gdzie także miał dziesiątki tysięcy widzów.
 
aw, im / Warszawa