Bp Kaleta: bł. ks. Popiełuszko uczy, że każdy powinien być człowiekiem sumienia

Przykład bł. ks. Jerzego Popiełuszki uczy, że każdy z nas powinien być człowiekiem sumienia, którego nie można skrzywić, kupić, zastraszyć – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Andrzej Kaleta, przewodnicząc Mszy św. w 34. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W homilii biskup wspominał sens przesłania życia i śmierci kapelana Solidarności, które „były i są aktualne w dzisiejszych czasach, wcale nie łatwiejszych”. 

- Pamiętamy zapalone świece ustawiane w oknach, różańce odmawiane w domach i kościołach w intencji odnalezienia księdza – mówił kaznodzieja. Postawił też pytanie: co Pan Bóg chce nam dzisiaj powiedzieć wskazując na przykład bł. ks. Jerzego Popiełuszki? Życie i dzieło kapelana solidarności zestawił z radykalizmem Jezusa – w dzisiejszej Ewangelii przestrzegającego przed „kwasem faryzeuszy”. Zauważył, że walka z Bogiem „dzisiaj przybiera pozory kulturalnej dyskusji”, że odbywa się „spychanie Chrystusa na margines życia”.

Zdaniem hierarchy, ks. Popiełuszko swoim życie zrealizował słowa Jezusa: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle”. 

Bp Kaleta zaapelował także, aby nie zapominać o czasach i ludziach, których symbolem był i jest ks. Jerzy Popiełuszko i jego ofiara. – Byli więzieni, cierpieli, umierali. To od nas zależy, czy pamięć o nich przetrwa w następnym pokoleniu. Wielu chciałoby, by bohaterskie ofiary tamtych czasów były zapomniane (...).Każdy powinien strzec się „kwasu faryzeuszy, czyli pychy współczesnego świata” – przestrzegał biskup.

We Mszy św. uczestniczyły liczne delegacje związkowe i zakładowe ze sztandarami, a także delegacje szkół, których patronem jest bł. Jerzy Popiełuszko. Obecni byli także m.in. wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, zarząd świętokrzyskiej Solidarności z prezesem Waldemarem Bartoszem.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. 14 września w 2015 r. w katedrze w Créteil pod Paryżem uroczyście zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Dokumentacja trafiła do Watykanu.

Przy Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu działa Muzeum oraz Ośrodek Dokumentacji jego życia i kultu (http://muzeumkspopieluszki.pl) przechowujące największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących błogosławionego kapłana.

Aktualnie muzeum prowadzi m.in. ogólnopolską zbiórkę pamiątek, listów, zdjęć, dokumentujących życie kapelana „Solidarności”. Akcja nosi nazwę „ Popiełuszko-pamiętam”.

dziar, archwwa / Kielce

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 października 2018
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski