Płock: Msze św. za Ojczyznę w 34. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Msze św. za Ojczyznę i pielgrzymka na tamę we Włocławku - do miejsca męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, złożyły się 19 października na płockie obchody 34. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wierni modlili się o kanonizację zamordowanego przez komunistyczną władzę kapłana.

Tradycyjnie już główna Msza św. związana z rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki sprawowana była wieczorem 19 października w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku, z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej.

Przewodniczył jej ks. dr Grzegorz Kaczorowski, asystent kościelny KIK. Podkreślił, że należy modlić się o kanonizację tego „błogosławionego kapłana, męczennika, kapelana „Solidraności”.

Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. Stanisław Kruszewski, emerytowany proboszcz parafii Troszyn w diecezji płockiej. Przypomniał, że kazań ks. Jerzego słuchał w Radiu Wolna Europa. Głoszone były spokojnie, językiem „prostym i jasnym”. Były jednak „znakiem sprzeciwu wobec zła”. Gdyby ks. Popiełuszko nie naraził się w ten sposób władzom, prawdopodobnie żyłby do dziś. -  Błogosławiony ks. Jerzy upominał się o krzywdzonych i o Ojczyznę – zaznaczył kapłan senior.

Odniósł się także do procesów sekularyzacyjnych w Europie. Stwierdził, że w Polsce wciąż jeszcze używa się słów: grzech, kara Boża, piekło, niebo, zmartwychwstanie. W Polsce ludzie wciąż jeszcze umieją klękać przed Najświętszym Sakramentem. - Dziś Bóg wciąż może na nas liczyć. Możemy być sumieniem narodów - konkludował ks. Kruszewski.       

Po Mszy św. w kościele „Janowym” z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku tradycyjnie autokarami pielgrzymowano do Włocławka. Płocczanie złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach związanych z ostatnimi chwilami życia kapelana ludzi pracy: w miejscu, gdzie wrzucono jego ciało do wody oraz przy symbolicznym krzyżu. Została też odmówiona modlitwa różańcowa.

Płocczanie uczestniczyli również we Mszy św. w płockiej parafii pw. św. Stanisława Kostki, na terenie której znajduje się pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także wiele tablic patriotycznych, upamiętniających poległych za Ojczyznę.

eg / Płock

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 października 2018
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski