Wspomnienia: Wprowadzenie

Wprowadzenie

Rozmowa z Mamą Księdza Jerzego

Rozmawiałam kiedyś w Metropolitalnej Kurii Warszawskiej, już po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, z jego Mamą. Powiedziała mi, że ten jej synek od urodzenia był bardzo wątły, i jak dorastał do lat szkolnych także był mizerny. Któregoś dnia rozmawiał ze swoją mamą i radził się jej. Co ma zrobić? On czuje, że powinien tak postąpić - a ludzie śmieją się z niego, a nawet spotykają go przykrości. Może chodziło o jego ranne przed szkołą bieganie z Okopów do Suchowoli na Mszę świętą lub potem na różaniec. Odpowiedziała mu, cytuję dosłownie: Synu wysłuchaj zawsze tego, co mówią ci ludzie, ale zrób tak, jak mówi ci twój głos w tobie. Sumienie. Głos Boga.
I taki był ksiądz Jerzy: skromny, wrażliwy kapłan w postawie, niezłomny w głoszeniu prawdy Bożej i w służeniu człowiekowi i Ojczyźnie.
Takim Go widzę w swoich wspomnieniach. Przypominam wydarzenia, fakty, sytuacje ze spotkań z księdzem Jerzym.Źródlo: S. Jana Halina Plaska USJK: Wspomnienia o Księdzu Jerzym, konsultacje: S. Teresa Janek USJK, Tomasz Wasilczuk, Warszawa 2009.