Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Księdza Jerzego

PIERWSZE LITURGICZNE WSPOMNIENIE BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA JERZEGO

Choć od lat wierni gromadzili się 19 października wokół grobu ks. Jerzego Popiełuszki, w tym roku było to spotkanie szczególne: po raz pierwszy obchodzono liturgiczne wspomnienie błogosławionego. Do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu przybyły dziesiątki pocztów sztandarowych i tysiące wiernych z całej Polski, wśród nich matka błogosławionego Marianna Popiełuszko z rodziną, członkowie Solidarności na czele z Januszem Śniadkiem i Andrzejem Kropiwnickim, przedstawiciele PiS z Jarosławem Kaczyńskim oraz Rafał Wieczyński, reżyser filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas".

Zebrani odmówili Różaniec z rozważaniami Błogosławionego. Eucharystię rozpoczęła pieśń „Gaude Mater Polonia" i bicie dzwonu „Jerzy". Oprócz kardynała nominata Kazimierza Nycza współcelebransami byli nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore oraz postulatorzy procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki o. Gabriel Bartoszewski OFMCap i ks. prałat Tomasz Kaczmarek. Kanclerz Kurii ks. prałat Grzegorz Kalwarczyk odczytał dekret metropolity warszawskiego, wynoszący kościół św. Stanisława Kostki do rangi Sanktuarium Diecezjalnego bł. Księdza Jerzego Popiełuszki.
- Siłą ks. Jerzego nie były struktury dyplomatyczne, talenty czy protektorzy, ale jego czystość sumienia, motywacje posługi, zamiarów i pragnień - powiedział w homilii kardynał nominat. Z jego rąk Marianna Popiełuszko przyjęła obraz beatyfikacyjny swojego syna.

ES