Warszawa: kard. Nycz przekazał góralom relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki przekazał góralom z Ludźmierza kard. Kazimierz Nycz 11 grudnia. Uroczystość miały miejsca się w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. W ramach pobytu górali w stolicy odbyła się również promocja albumu „Koronacja, Ludźmierz 15 VIII 1963” w siedzibie Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Relikwie błogosławionego kapłana metropolita warszawski przekazał góralom podczas Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki, przy którym znajduje się grób ks. Popiełuszki. Kard. Kazimierz Nycz nawiązał do słów Ewangelii „Kto wytrwa do końca będzie zbawiony”. – Życie błogosławionego księdza Jerzego było pięknym spełnieniem tych słów. Pamiętajmy, że w kulcie świętych i błogosławionych chodzi o to, aby odczytywać na nowo świętość Kościoła – mówił metropolita warszawski. Hierarcha wspomniał niedawne spotkanie z papieżem Benedyktem XVI, na którym kardynałowie dzielili się problemami Kościoła z całego świata. – W Indiach i Chinach ciągle trwa męczeństwo chrześcijan. Podziękujmy Bogu za nasz Kościół, że możemy swobodnie go tworzyć – podkreślił kard. Nycz.

Relikwie bł. ks. Jerzego otrzymali górale z Ludźmierza oraz wierni z parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie koło Krakowa. Ks. Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium przypomniał, że w latach 80. XX wieku ksiądz Jerzy Popiełuszko prowadził w Pyzówce na Podhalu rekolekcje dla służby zdrowia. Z uczestnikami tych rekolekcji przybył pieszo – 7 km, aby pokłonić się przed Matką Boską Ludźmierską. – Teraz będziemy za wstawiennictwem ks. Jerzego i Gaździny Podhala pielęgnować wiarę naszych ojców i przygotowywac młodych do dawania świadectwa miłości do Boga – mówił ks. Tadeusz Juchas.

Kard. Nycz podziękował góralom za wspólne spotkanie. Wspomniał, że z Ludźmierzem był związany od młodzieńczych lat, a w Skawinie pracował jako kapłan archidiecezji krakowskiej. Liturgię uświetniła kapela i zespół regionalny z Ludźmierza. Górale ubrani byli w regionalne stroje.

Podczas pobytu górali w Warszawie w siedzibie Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej odbyła się promocja albumu „Koronacja, Ludźmierz 15 VIII 1963”. W promocji wziął udział kard. Kazimierz Nycz oraz autor albumu Władysław J. Skalski. – Pamiętam dobrze ten dzień, przybyłem do Ludźmierza razem ze swoim ojcem – mówił metropolita warszawski.

W promocji uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk warszawskich, była także obecna poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch. Podczas promocji zaprezentowano film archiwalny z 1963 r., na którym widać moment uchwycenia berła, które upadło z dłoni figury, przez kard. Karola Wojtyłę. – To był ten proroczy moment, kiedy kard. Wyszyński stwierdził, że Matka Boska oddaje władzę biskupowi z Krakowa – przypomina ks. Tadeusz Juchas. Na promocji wykład o papieżu, jako postaci medialnej wygłosił ks. Andrzej Baczyński z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. – Nie był nigdy gwiazdą medialną, nie był nigdy wytworem jakiekolwiek firmy producenckiej. On był sobą – mówił ks. Baczyński.

Podczas spotkania w warszawskiej kurii górale złożyli metropolicie warszawskiemu życzenia świąteczne i noworoczne. Kapela góralska zagrała kolędę góralską o Jezusie, co się pod Giewontem zrodził. Goście z Podhala podarowali kard. Nyczowi choinkową bombkę z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej, stroik świąteczny z gałązką podhalańskiej limby, oraz obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej. Kard. Nycz zaprosił wszystkich gości na poczęstunek zorganizowany przez pracowników kurii oraz oprowadzał osobiście wszystkich po apartamentach warszawskiej kurii.

Górale zwiedzili także Katedrę Warszawską, gdzie poprowadzili modlitwę o wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Przy jego sarkofagu świąteczny stroik i zapalili znicze pamięci. Z siedziby warszawskiej kurii do katedry św. Jana górale przeszli grając i śpiewając po góralsku. Zwiedzili także Świątynię Bożej Opatrzności w Wilanowie.
jg / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 grudnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Depesza w formacie do drukuDepesza