Bielsko-Biała: templariusze gościli z relikwiami bł. ks. Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki gościły w niedzielę 16 października w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy. Peregrynacja doczesnych szczątków męczennika do bielskiej wspólnoty to zasługa rycerzy Zakonu Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej – templariuszy. Jeden z nich, Dawid Grzesiowski, jest legatem delegatury tego świeckiego zakonu na Podbeskidziu.

Wizyta relikwii kapelana „Solidarności” zbiegła się z przypadającą dziś 45. rocznicą obłóczyn kleryka Alka Popiełuszki. Przez całą niedzielę wierni Wapienicy mogli uczcić relikwie bł. ks. Popiełuszki, które zostały przekazane w lutym br. jedynemu w Polsce przeoratowi templariuszy przy franciszkańskiej bazylice w Katowicach-Panewnikach. Było to pierwsze oficjalne przekazanie relikwii zakonowi templariuszy przez Kościół katolicki od czasu zawieszenia zakonu przez papieża w 1312 roku.

Grzesiowski przyznaje w rozmowie z KAI, że opieka nad relikwiami błogosławionego kapłana to duże wyróżnienie i zobowiązanie dla rycerzy, których zadaniem jest strzeżenie wiary. Za wstawiennictwem męczennika XX wieku wierni modlili się m.in. o wiarę i męstwo dla wszystkich Polaków, aby w każdej sytuacji życiowej potrafili „zło dobrem zwyciężać”.

Współcześni templariusze skupiają się na działalności charytatywnej. Pomagają ubogim i niepełnosprawnym. Zakładają świetlice środowiskowe, uczą angielskiego, rozprowadzają wózki inwalidzkie.
Kandydat do zakonu templariuszy, kobieta lub mężczyzna, musi być osobą pełnoletnią – świecką lub duchowną. Powinien być osobą wierzącą, praktykującym katolikiem. Musi także legitymować się dobrym świadectwem życia i nie należeć do żadnej partii politycznej. Więcej informacji na stronie: www.nonnobis.eu.


rk / Bielsko-Biała

--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 października 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski